Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

New York’ta Kobani ve Şengal için dayanışma kampanyası

kobani dayanisma 1

Ergülen Toprak / New York

New York’ta tarihi Riverside Church’te Kobani ve Şengal ile dayanışma etkinliği düzenlendi. USAKurds adıyla bir araya gelen Kürt toplumu, IŞİD saldırıları sonucu yurtlarından edilen Kürtler için düzenlenen yardım kampanyasına bağışta bulundu.

Kurdish American Society – Kurt Amerikan Derneği (KAS) tarafından düzenlenen etkinliğe New York ve çevre eyaletlerden Kürtlerin yanı sıra Amerikalılar da ilgi gösterdi. Dört parçadan Kürtleri bira araya getiren etkinlikte, Kobani ve Şengal için bağış kampanyası düzenlendi.

KAS Başkanı Murat Şimşek, etkinliğin başında yaptığı konuşmada Şengal ve Kobani’de IŞİD saldırıları sonucu büyük bir Kurt trajedisi yaşandığına dikkat çekerek, uluslararası toplumu terörizme karsı Kürtlerle dayanışmaya çağırdı.

IŞİD’in Kürtleri binlerce Kürdü katlettiğini, kadınları pazarlarda seks kölesi olarak sattığını ifade eden Şimşek, ISID’e karsı Kürtlerin verdiği mücadelenin bir insanlık mücadelesi olduğunu kaydetti.

ISİD’in Kürtlerin düşmanlarından destek aldığını, buna karşılık Kürtlerin dostlarının Kürt halkını yalnız bırakmaması çağrısını yapan Şimşek, şöyle devam etti:

“Bizler Amerika’da yasayan Kürtler olarak, Kobani ve Şengal’e giderek halkımıza destek verme imkânımız olmasa da buradan elimizden geleni yapmalıyız. Kardeşlerimiz bizden yardım elini uzatmamızı bekliyor. Kürt çocukları sizin bağışlarınıza ihtiyaç duyuyor. Yapacağınız her yardım Kobani ve Şengal’deki yaraları sarmaya katkıda bulunacak.”

Amerika’da yasayan Kürt iş çevreleri, diplomat, akademisyen ve öğrencilerin ağırlıkta olduğu dayanışma etkinliğinde sanatçılar Emrah Kanısıcak, Grup DisOrient (Ozan Aksoy, Demet Arpacik, Mehdi Dervishi, Scot Dexter, Onur Sönmez) ve Hasan Erkenek de konser vererek destekte bulundu.

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 515,890 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: