Union Square önce Cadılar Bayramı’na sonra Küresel Kobani Günü’ne ev sahipliği yaptı

Ergülen Toprak / New York
Küresel Kobani Günü ilan edilen 1 Kasım’da tüm dünyada olduğu gibi New York’ta da Kobani’ye destek gösterisi yapıldı. Önceki gün binlerce kişinin sabaha kadar kutladığı Cadılar Bayramı’na sahne olan New York’un en işlek meydanlarından Union Square, kutlamalar bittikten saatler sonra bu kez Küresel Kobani Günü’ne ev sahipliği yaptı.

my blog
Noam Chomsky ve Desmond Tutu gibi isimlerin çağrısıyla tüm dünyada eş zamanlı olarak 1 Kasım’da gerçekleştirilen Küresel Kobani Günü gösteriler kapsamında Union Square’de bir araya gelen Kürt dernekleri, Kobani’ye destek için bildiriler dağıttı.
New York ve New Jersey basta olmak üzere çeşitli eyaletlerden gelen Kürtlerin yani sıra, Türkiye ve Amerikalıların da katıldığı gösteride IŞİD terör örgütünü protesto edildi.

DSC_0005 (4)
Grup, İngilizce olarak hazırlanan “Kobani yalnız değildir”, “IŞİD terörünü durdur”, “Kobani demokrasi için bir modeldir”, “Hepimiz YPG’liyiz” yazılı pankartlar açtı ve “Türkiye, IŞİD’den desteğini çek”, “IŞİD’e karşı Kürtlere destek verin” şeklinde sloganlar attı.
Zaman zaman Kürtçe marşların da söylendiği eyleme cevreden gecenler de yoğun ilgi gösterdi ve göstericilerden Kobani’deki son durum hakkında bilgi aldı.

DSC_0006 (3)
Küresel Kobani Günü icin çağrıcıların isimlerinin yer aldığı bildiriler dağıtan grup, IŞİD terör örgütünün Kobani’de Kürt soykırımı gerçekleştirmek istediğine dikkat çekerek, Kobani’nin IŞİD saldırılarından kurtulması için uluslararası toplumun önemli bir rol oynayabileceğine vurgu yaptı.

DSC_0033 (7)
Öte yandan her yıl Cadılar Bayramı (Halloween Day) festivaline sahne olan Union Square, bu yıl binlerce kişinin katılımıyla sabahlara kadar süren renkli görüntülerin ardından ilk olarak Küresel Kobani Günü’ne ev sahipliği yapmış oldu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s