Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

Hollywood Kürdistan’ı resmen tanıdı!

jano film afis - Copy

Ergülen Toprak / New York

Amerika’da ilk kez uluslararası bir organizasyon Kürdistanı resmi olarak tanıdı. Los Angeles’ta yaşayan Kürt yönetmen Jano Rosebiani’nin “Bir Mumdur, İki Mumdur” isimli filmi Hollywood’da Altın Küre (Golden Globe) Festivali’nde Kürdistan adına yarışacak.

Festivalde Irak ve ABD adına yarışmayı reddeden Kürt yönetmenin ısrarları sonucu Kürdistan ilk kez Amerika’da adına uluslarası bir festivalde resmi olarak kabul edilirken, FIFA’nın Kürdistan Milli Takımı’nı resmen tanımasının ardından Kürdistan dünyada ikince kez tanınmış oldu.

Kurdistan’a ‘bagımsız devlet’ jesti!

Hollywood Yabancı Basın Derneği – Hollywood Foreign Press Association (HFPA ) ile Görsel Sanatlar ve Bilim Akademesi Oscarları tarafından her yıl düzenlenen Gloden Globe (Altın Küre) film ödülleri için bu yıl Türkiye, İsrail, Filistin’in yanı sıra toplam 39 ülkeden 53 film yarışacak. Festival’de ilk kez Kürdistan Bölgesi da kendi ismiyle yer alacak.

Los Angeles’ta uzun yıllardır yaşayan Kürt yönetmen Jano Rosebiani’nin “One Candle, Two Candles – Yek Momik, Du Momik (Bir Mumdur, İki Mumdur)” isimli filmi festivalde Kürdistan adına kabul edildi.
İlk kez Kürtçe bir film Golden Globe’da yarışacak.

Rudaw’a açıklama yapan Kürt yönetmen Rosebiani, ilk kez Golden Globe’a Kürdistan adına bir sinema filminin katıldığını söyledi. Rosebiani şunları söyledi:

Haberin devamı:

http://rudaw.net/turkish/world/091220145

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: