Advertisements
//
You're reading...
headlines, kurds, New York, Politics

‘Kürt Baharı’ kitabının yazarı Phillips: Irak bölünecek!

david phillips kitap foto

Ergülen Toprak / New York

Kürtler üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Columbia Üniversitesi öğretim üyesi David Phillips “The Kurdish Spring (Kürt Baharı – Ortadoğu’nun Yeni Haritası)” isimli bir kitap yazdı. Phillips kitabında, “dünyada en fazla nüfusa sahip devletsiz halk” olarak tanımladığı Kürtler’in son dönemlerdeki yükselişini ele alıyor. Phillips kitabında Irak’ın bölüneceği öngörüsünde de bulunuyor.

david phillips 1 (1)

Son yıllarda Kürt meselesine ilişkin yaptığı tahlilerle isminden söz ettiren ABD Dışişleri Bakanlığı kıdemli eski danışmanlarından ve Columbia Üniversitesi Barış ve İnsan Hakları Bölümü Başkanı David Phillips, yeni kitabında Kürt sorununu ve Ortadoğu’da değişen dengeleri inceliyor.

Kürtlerin dünyada devleti olmayan en fazla nüfusa sahip halk olduğuna dikkat çeken Phillips, “Tahminen 32 milyon Kürt’ün, Türkiye, Irak, Suriye, İran’ı kapsayan Kürdistan’da, diğer bir deyişle Ortadoğu’daki ‘sıcak bölgeler’de yaşadığını” hatırlatıyor.

Haberin devamı:

http://rudaw.net/turkish/world/130120151

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 515,890 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: