Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

Kürt sinemasının dünyaya açılması için önemli bir adım atılıyor

jano rosebiani

Ergülen Toprak / New York

Kürt yönetmen Jano Rosebiani, kuracağı Kürdistan National Film Foundation – Kürdistan Ulusal Film Vakfı’ın, ABD ve BM’ye de kaydolacağını belirterek, “Amacımız Kürt sinemasının uluslarası düzeyde kurumsallaşması” dedi.

Rudaw’a konuşan Rosebiani, Erbil merkezli olarak faaliyet gösterecek olan Kürdistan Ulusal Film Vakfı’nın (KNFF) kuruluş çalışmalarının Nisan ayında tamamlanacağını söyledi.

Rosebiani, “KNFF kuruluş çalışmaları henüz devam ediyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra ABD ve BM’de kaydımızı yaptıracağız. Hewler merkezli olacağız ama uluslararası düzeyde faaliyet göstermek istiyoruz. Amacımız daha çok Kürt sinemasını kalkındırmak. Özellikle kadın ve gençlere yönelik çalışmalar yapmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Rosebiani, vakfın faaliyet göstereceği merkezde film çekimleri sonrası teknik çalışmaların, görüntü, ses ve montajlarının yapılacağı bölümler, eğitimlerin verileceği sınıflar, film ve kitapların yer alacağı arşiv, DVD ve film kayıtların yer alacağı dijital kütüphane, sinema salonu ve kafeterya salonu bulunacağını kaydetti.

Kürdistan’ı tanıtan filmlere öncelik

Kar amacı gütmeyen vakfın yerel düzeyde sinemacılara çalışma alanları sunmanın yanı sıra eğitim ve kurslar ile periyodik olarak forumlara da ev sahibi yapacağını ifade eden Rosebiani, konuşmasına şöyle devam etti:

Haberin tamamına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Türkçe için:

http://rudaw.net/turkish/culture/19012015

Kürtçe için:

http://rudaw.net/kurmanci/culture/19012015

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: