Kürt sinemasının dünyaya açılması için önemli bir adım atılıyor

jano rosebiani

Ergülen Toprak / New York

Kürt yönetmen Jano Rosebiani, kuracağı Kürdistan National Film Foundation – Kürdistan Ulusal Film Vakfı’ın, ABD ve BM’ye de kaydolacağını belirterek, “Amacımız Kürt sinemasının uluslarası düzeyde kurumsallaşması” dedi.

Rudaw’a konuşan Rosebiani, Erbil merkezli olarak faaliyet gösterecek olan Kürdistan Ulusal Film Vakfı’nın (KNFF) kuruluş çalışmalarının Nisan ayında tamamlanacağını söyledi.

Rosebiani, “KNFF kuruluş çalışmaları henüz devam ediyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra ABD ve BM’de kaydımızı yaptıracağız. Hewler merkezli olacağız ama uluslararası düzeyde faaliyet göstermek istiyoruz. Amacımız daha çok Kürt sinemasını kalkındırmak. Özellikle kadın ve gençlere yönelik çalışmalar yapmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Rosebiani, vakfın faaliyet göstereceği merkezde film çekimleri sonrası teknik çalışmaların, görüntü, ses ve montajlarının yapılacağı bölümler, eğitimlerin verileceği sınıflar, film ve kitapların yer alacağı arşiv, DVD ve film kayıtların yer alacağı dijital kütüphane, sinema salonu ve kafeterya salonu bulunacağını kaydetti.

Kürdistan’ı tanıtan filmlere öncelik

Kar amacı gütmeyen vakfın yerel düzeyde sinemacılara çalışma alanları sunmanın yanı sıra eğitim ve kurslar ile periyodik olarak forumlara da ev sahibi yapacağını ifade eden Rosebiani, konuşmasına şöyle devam etti:

Haberin tamamına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Türkçe için:

http://rudaw.net/turkish/culture/19012015

Kürtçe için:

http://rudaw.net/kurmanci/culture/19012015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s