Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

Şeyh Said’le ilgili ilk Osmanlıca belge

Ergülen Toprak

Geçen hafta hayatını kaybeden Şeyh Said’in en küçük oğlu Şeyh Ahmed Fırat’ın ölümünün ardından ilk kez Şeyh Said’e ait bir Osmanlıca belge ortaya çıktı.

Şeyh Said’in kardeşi Şeyh Bahâeddin Efendi için düzenlenen ve Sultan II. Abdülhamîd’e ait tuğranın yer aldığı resmi belgede “İsim ve Şöhreti” bölümüne “Şeyh Muhammed Saîd Efendi Biraderi Şeyh Bahâeddin Efendi” olarak geçiyor.

SANYO DIGITAL CAMERA
Şeyh Said’e dair ilk kez ortaya çıkan Osmanlı belgesi Şeyh Said’in Osmanlı dönemindeki konumuna ışık tutarken, toplum üzerindeki etkisine dair de önemli ipuçları veriyor.

Rûdaw’a konuşan Ömer Fırat, babasının amcası ve annesinin dayısı olan Şeyh Ahmed Efendi’nin son dönemlerini ve ölümünün ardından gelen taziyeler ve ortaya çıkan belgeleri anlattı.

omer firat

Osmanlıca’dan çeviri

Aile bireylerinin taziye için yeniden bir araya gelmesiyle ilk kez ortaya çıkan Osmanlıca belgeyi Rudaw için tarihçi Müfid Yüksel’e çevirten Ömer Fırat, şunları söyledi:

“Belge Şeyh Said Efendi’nin kardeşi Şeyh Bahâeddin Efendi’ye ait Osmanlı devletinden kalma ailemizin arşivlerinde ender belgelerden biridir. Babamın amcası Şeyh Ahmet’in vefatı dolayısıyla Hınıs’ta taziyemiz oldu o sırada Şeyh Bahâeddin torunlarından rahmetli Hınıs-Kartal eski Müftüsü Bahattin Fırat amcamın evinde buldum.

Bu belge, Miladi takvimine göre 28 Kasım 1905 yılında (Ramazan Bayramı birinci günü) alınmış. İsim ve şöhreti kısmına ‘Şeyh Muhammed Said Efendi biraderi’ olarak geçiyor. Osmanlı evraklarında şöhreti kısmına nadiren biraderin ismi kullanılıyor. Bu demek oluyor ki, Osmanlı döneminde şöhreti duyulan bir şahsiyetmiş.”

seyh said belgesiIMG_6790 (2)

Haberin devamı aşağıdaki linkte:

http://rudaw.net/turkish/kurdistan/230120152

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: