Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

Amerikalı öğrenciden New York’ta Kürtçe kursu

Ergülen Toprak / New York

New York City Üniversitesi’nde (CUNY) dil bilimi okuyan Amerikalı öğrenci Daniel Barry, aynı üniversitede Kürtçe kurs açtı. Kursun ikinci dönem dersleri yarın Manhattan’daki CUNY Graduate Center binasında başlıyor.

Son yıllarda akademik hayatta Kürtçe’ye olan ilgi giderek artıyor. Özellikle son dönemlerde Kürtler’in dünya gündeminin ilk sıralarına yerleşmesi ile birlikte Kürtler’le ilgili medya ve akademik alanda çalışma yapanlar da bu alandaki boşluğu doldurmaya yönelik girişimlerde bulunuyor. Bu girişimlerden biri de New York’da gerçekleşti.

New York Şehir Üniversitesi’nde dilbilimi okuyan Daniel Barry, aynı üniversitenin bir sınıfında haftada bir gün iki saatlik Kürtçe’nin Kurmancı lehçesinde kurs veriyor.

Rûdaw’da konuşan Barry, dilbilimi okuduğu için farklı dillere ilgisinin olduğunu ve bu alanlarda çalışmalar yaptığını söyledi. Türkçe ve Farsça da bilen Barry, eşi Kürt olduğu Kürtçe de öğrendini anlattı.

Öğrencilere dersleri İngilizce olarak anlatan Barry, Kürtçe macerasını şöyle anlattı:

Haberin devami okumak aşagidaki linkleri tıklayın:

Türkçe:

http://rudaw.net/mobile/turkish/world/290120154#st…

Kürtçe

http://rudaw.net/mobile/kurmanci/world/290120153

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Kurds reclaim their language | MyReports - June 29, 2015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: