Amerika’dan ‘çözüm süreci’ konusunda karamsar yorum: Ortada ne barış var, ne de barış sureci!

Ergülen Toprak / New York

AKP’nin çözüm surecini başlatırken görüşlerinden yararlandığı Amerikalı uluslararası strateji uzmanı David Phillips “çözüm sureci” konusunda karamsar olduğunu söyledi. PKK’nin “silahsızlandırılması, dağdan indirilmesi ve topluma yeniden entegre edilmesi” adıyla 2007 yılında American Foreign Policy Ulusal Komitesi bünyesinde yazdığı yol haritası ile büyük tartışmalara yol açan Phillips, aradan geçen yıllara rağmen hükümetin yol haritası doğrultusunda somut bir adım atmadığını belirterek, AKP’yi ucuz yaklaşımlar sergilemekle eleştirdi.

david phillips 1 (1)

Phillips, “AKP Hükûmeti hala Kürtlere siyasi ve kültürel bir hak vermiş değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan hala tahrik edici bir dil kullanıyor, Ortada ne barış ne de barış süreci var” dedi.

Kısa bir sure önce yazdığı “The Kurdish Spring (Kürt Baharı – Ortadoğu’nun Yeni Haritası)” isimli kitabı ile yeniden gündeme gelen Columbia Üniversitesi Barış ve İnsan Hakları Çalışmaları Direktörü David Phillips, Kürtler’de demokrasi bilincinin diğer Ortadoğu ülkelerinin çok ilerisinde olduğunu belirterek, “Kürt toplumu bu açıdan nerdeyse tüm Arap ülkelerinden daha önde gidiyor” dedi.

Son yıllarda Kürtler üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Phillips, Rudaw’a yaptığı açıklamada Kobani direnişinin Kürt tarihinde Halepçe gibi ulusal kimliğin inşası için önemli bir yet tutacağını söyledi. ABD’nin peşmergeye silah vermesini ve Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığına destek vermesini isteyen Phillips. “Uluslararası Koalisyon, Kürt savaşçılar dahil olmadan Daesh’i yenemez” dedi.

KRG’nin (Güney Kurdistan) Rojava üzerinden Akdeniz ile bağlantı kurabileceğine işaret eden Phillips, “İŞİD hiçbir Kürt liderinin yapamadığını başardı, bütün Kürtleri bir araya getirdi. Kürtler tarihte hiç olmadıkları kadar güçlü” diye konuştu.

Dünyada sorunlu yerlerle ilgili çalışmalarıyla bilinen Phillips, Kürt meselesini yanı sıra Irak, Suriye, Türkiye-Ermenistan ilişkileri, Kosova meselesi, Sudan, Sri Lanka gibi pek çok ülke hakkında çalışmaları bulunuyor.

Phillips, “Kürt Baharı” kitabında, “dünyada en fazla nüfusa sahip devletsiz halk” olarak tanımladığı Kürtler’in son dönemlerdeki yükselişini ele alıyor. Phillips kitabında Irak’ın bölüneceği öngörüsünde de bulunuyor.

Phillips ABD medyasında da sık sık Kürtlerle ilgili makaleler yayınlıyor. CNBC’de geçtiğimiz günlerde “İŞİD’i yenmek için ABD’nin neye ihtiyacı var?” başlıklı yazısı yayınlanan Phillips, Obama yönetimine “Önce Irak” politikasını “Önce Erbil” olarak değiştirmesi çağrısında bulundu. Phillips “İŞİD’i bitirmek için Kürtlere ihtiyacımız var. Bugün Kürtlere ağır silah vermezsek, yarın ABD askeri karadan savaşmak zorunda kalır” diye yazdı.

Phillips, Rudaw’ın sorularına şu yanıtları verdi:

Söyleşinin tamamını aşağıdaki linkte okuyabilirsiniz:

http://rudaw.net/turkish/interview/06022015

david phillips foto2 (2)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s