‘İyi Kürt – kötü Kürt’ siyaseti iflas etti!

hisyar ozsoy (2)

Ergülen Toprak / New York 

Amerika’da Michigan-Flint Üniversitesi’nde ders veren Kürt akademisyen Hişyar Özsoy, Rojava’dan sonra tüm dünyanın Kürtler’e odaklandığını belirterek, “Artık eskisi gibi iyi Kürt, kötü Kürt yaklaşımı yok” dedi.

New York Üniversitesi’nde (NYU) düzenlenen “Arap Baharının Ötesinde” konulu panelde, Rojava’daki siyasi ve toplumsal değişimler ele alındı.

Panelde, Michigan-Flint Üniversitesi Antropoloji Öğretim Görevlisi Hişyar Özsoy, Arizona Üniversitesi Ortadoğu Çalışmalarından Christian Sinclar, Washington merkezli Kürt gazeteci Sirwan Kajjo da konuştu.

Kürt öğrenci Cevat Dargın’ın moderatörlüğünü yaptığı panele, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nazan Üstündağ da Skype üzerinden katıldı.

Çok sayıda kişinin salonda olduğu etkinlikte, son dönemde Kürtler’deki siyasi ve toplumsal değişimler ele alındı.

Panelde konuşan Arizona Üniversitesi Ortadoğu Çalışmalarından Christian Sinclar, “çözüm sürecini” ve Kandil-İmralı hattını anlattı.

AK Parti’nin Kobani’de sergilediği tutumun “çözüm sureci” ile bağdaşmadığını ifade eden Sinclar,“Kobani zaferinden sonra Ankara çok kızgın. Erdoğan ise mutlu değil. Ama ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, PYD’yi tebrik ederken, Türkiye tehdit ediyor” diye konuştu.

Sinclar, ABD’nin artık Ortadoğu’da Kürtler olmadan etkili siyaset yapmasının zorlulara işaret etti.

Panelde konuşan Hişyar Özsoy ise, “Kobani direnişinin başında öğrencilerim medyada gördükleri gencecik silahlı Kürt kızlarının fotoğraflarını gelip bana soruyorlardı.Kürt kızları hep böyle güzel mi? diye” şeklinde konuştu.

hisyar ozsoy (3)

Ulusal Kongre’nin tüm çağrılara rağmen toplanmamış olmasını Kürt partileri arasındaki gerilime bağlayan Özsoy, “Son birkaç yıldır Kürtler Ulusal Kongreyi toplamaya çalışıyor. Şengal ve Kobani krizi tamamen sona erdiğinde ulusal kongrenin toplanma olasılığının yüksek olduğunu düşünüyorum” dedi.

Özsoy, “Artık dünyada ne ‘iyi Kürtler’ ve ‘kötü Kürtler’ diye kimse ayrım yapmiyor” diye konuştu. Zaman zaman Kürt sorununa dair görüş belirtenlerden de alıntı yapan Özsoy, “Eger sizler (Kürtler) birleşmeseniz, dünya sizi birleştirecek” ifadesini hatırlatarak Ortadoğu’da Kürtlerin önemine işaret etti. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/world/08022015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s