Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

‘İyi Kürt – kötü Kürt’ siyaseti iflas etti!

hisyar ozsoy (2)

Ergülen Toprak / New York 

Amerika’da Michigan-Flint Üniversitesi’nde ders veren Kürt akademisyen Hişyar Özsoy, Rojava’dan sonra tüm dünyanın Kürtler’e odaklandığını belirterek, “Artık eskisi gibi iyi Kürt, kötü Kürt yaklaşımı yok” dedi.

New York Üniversitesi’nde (NYU) düzenlenen “Arap Baharının Ötesinde” konulu panelde, Rojava’daki siyasi ve toplumsal değişimler ele alındı.

Panelde, Michigan-Flint Üniversitesi Antropoloji Öğretim Görevlisi Hişyar Özsoy, Arizona Üniversitesi Ortadoğu Çalışmalarından Christian Sinclar, Washington merkezli Kürt gazeteci Sirwan Kajjo da konuştu.

Kürt öğrenci Cevat Dargın’ın moderatörlüğünü yaptığı panele, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nazan Üstündağ da Skype üzerinden katıldı.

Çok sayıda kişinin salonda olduğu etkinlikte, son dönemde Kürtler’deki siyasi ve toplumsal değişimler ele alındı.

Panelde konuşan Arizona Üniversitesi Ortadoğu Çalışmalarından Christian Sinclar, “çözüm sürecini” ve Kandil-İmralı hattını anlattı.

AK Parti’nin Kobani’de sergilediği tutumun “çözüm sureci” ile bağdaşmadığını ifade eden Sinclar,“Kobani zaferinden sonra Ankara çok kızgın. Erdoğan ise mutlu değil. Ama ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, PYD’yi tebrik ederken, Türkiye tehdit ediyor” diye konuştu.

Sinclar, ABD’nin artık Ortadoğu’da Kürtler olmadan etkili siyaset yapmasının zorlulara işaret etti.

Panelde konuşan Hişyar Özsoy ise, “Kobani direnişinin başında öğrencilerim medyada gördükleri gencecik silahlı Kürt kızlarının fotoğraflarını gelip bana soruyorlardı.Kürt kızları hep böyle güzel mi? diye” şeklinde konuştu.

hisyar ozsoy (3)

Ulusal Kongre’nin tüm çağrılara rağmen toplanmamış olmasını Kürt partileri arasındaki gerilime bağlayan Özsoy, “Son birkaç yıldır Kürtler Ulusal Kongreyi toplamaya çalışıyor. Şengal ve Kobani krizi tamamen sona erdiğinde ulusal kongrenin toplanma olasılığının yüksek olduğunu düşünüyorum” dedi.

Özsoy, “Artık dünyada ne ‘iyi Kürtler’ ve ‘kötü Kürtler’ diye kimse ayrım yapmiyor” diye konuştu. Zaman zaman Kürt sorununa dair görüş belirtenlerden de alıntı yapan Özsoy, “Eger sizler (Kürtler) birleşmeseniz, dünya sizi birleştirecek” ifadesini hatırlatarak Ortadoğu’da Kürtlerin önemine işaret etti. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/world/08022015

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: