Google’dan kurucusu Kurdistani’ye 123 milyon dolar prim

omid kourdistani 1

Ergülen Toprak / New York

Google’un kurucularından Omid Kordestani (Umid Kurdistani) uzun süre ara verdikten sonra 2014 ortasında üst düzey yönetici olarak döndüğü Google şirketi tarafından 123 milyon dolar kar payı ile ödüllendirildi. İranlı olan Kordestani’nin etnik kökenine dair sosyal medyada yapılan tartışmalar ise hararetli bir şekilde devam ediyor.

Bloomberg’in haberine göre Kordestani, kar payı olarak kendisine verilen C tipi sınırlı Google hisseler sayesinde 2014 yılında servetine servet kattı.

Kaliforniya merkezli The Mountain View web şirketinin verilerini dayanak gösteren Bloomberg, Kordestani’nin 2014’te yalnızca sahip olduğu C tipi sinirli yetkilere sahip hisse senetlerinden 118 milyon dolar kazandığını, toplam prim tutarının ise 123 milyon dolar olduğunu yazdı.

Haberde, Kordestani’nin 2018 yılına kadar Google ile anlaşma yaptığı belirtilirken, Google Sözcüsü Rob Shilkin’in ise Kordestani’ye ödenen primlere yönelik bir açıklama yapmaktan kaçındığı belirtildi. Haberde, Google’un diğer ortaklara ödediği rakamlara da yer verildi ve toplam rakamın 14,5 milyar dolar olduğu kaydedildi.

Bloomberg’in verilerine göre, Kordestani. 2004-2008 yılları arasında sattığı hisse senetleri sayesinde Google’a 1 milyar dolar gelir kazandırdı.

‘İşletme kurumuz’

2009 yılında Google’dan ayrılan Kordestani, 2014 ortalarında bu kez dünyanın bir numaralı online arama motoruna üst düzey danışman ve şirketin tepe yöneticisi olarak döndü. Google’un tepesindeki iki isimden biri olan Larry Page, yeniden şirkete dönen Kordestani’yi “işletme kurucumuz” diye tanıtmıştı.

Amerika’nın en zengin isimlerinden biri olarak kabul edilen Kordestani’nin 2,2 milyar dolar servete sahip olduğu tahmin ediliyor.

Kordestani, boşandığı eşi ve özel hayatı nedeniyle de sık sık Amerikan medyasının gündeminde yer alıyor.

Google şirketi açıldıktan bir yıl sonra 1999 yılında şirkete 11’nci kurucu olarak giren Kordestani, daha çok reklam, pazarlama, urun geliştirme gibi gelir getiren alanlarda görev aldı. Bloomberg’in haberinde, “Konu, yatırım ve girişimciliğe geldiğinde Google’da tek söz sahibi Kordestani” denildi.

Time dergisinin en etkili 100 kişisi listesinde

Time dergisi girişimcilik yönü nedeniyle Kordestani’yi 2006 yılında “dünyanın en etkili 100 ismi” arasında gösterdi. Derginin tanıtım yazısında 1963 doğumlu Kordestani’nin, Google için yaptığı projelerin önemini anlatmak için “Apple’ın 1984’te yaptığı ilk bilgisayar ne ise bugün Kordestani’nin yaptığı da odur” örneği verildi. Yazıda, Kordestani için “ürün geliştirme hırsı ile Google’un arkasındaki asıl beyin” ifadeleri kullanıldı.

Stanford Üniversitesi mezunu Kordestani, kariyerine 1995 yılında Netscape ile başladı. Kordestani, 2009 yılında Google’dan ayrıldıktan sonra bir sure Vodafone’un üst yönetiminde görev aldı ve 2014 Temmuz ayında Google’a daha üst bir görevle geri döndü.

Kürt mü değil mi tartışması

Küçük yaşta ailesi ile Amerika’ya gelen ve Kaliforniya’ya yerleşen Omid Kordestani’nin iş hayatındaki başarısı, şöhreti ve zenginliği kadar “Kürdistanlı” anlamına gelen soyadı da büyük merak uyandırıyor. Tahran doğumlu olan ve kendisini İranlı olarak tanıtan Kordestani, aynı zamanda Iran-Amerikan toplumuna yönelik faaliyetlere de destek veriyor.

Kordestani ile ilgili haberleri paylaşıldığı sosyal medya ise en büyük tartışma Kürt mü, yoksa Acem (Fars) mi olduğu üzerine yapılıyor. Bazı Türkçe ve Kürtçe internet sitelerinde Kordestani’nin ailesinin Kürt olduğu iddiaları dışında bu tartışmaya nokta koyacak bir kanıt bulunamazsa da, “Kordestani” soyadı, aile köklerinin Iran’ın Kürdistan eyaletine uzandığına dair iddiaları güçlendiriyor. (Rûdaw)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s