Yurtdışında oy kullanacaklar için seçim takvimi

hdp cagrı foto

Ergülen Toprak / New York

Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerde yurtdışında oy kullanacak olan seçmenler için kayıt süresi başladı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) takvimine göre kayıtlı olmayan seçmenlerin 14 Mart’tan önce kayıtlarını tamamlaması gerekiyor. Türkiye’nin yurtdışında 2,5 milyon üzerinde seçmeni bulunurken, siyasi partiler de yurtdışı seçmenlerine yönelik çalışmalara başladı.

Avrupa ağırlıklı olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bulundukları ülkede oy kullanmaları için yapılan yasal değişikliklerin ardından ilk kez geçen yıl Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışı temsilciliklerinde oy kullanma işlemi yapılmıştı.

Randevu sistemi kaldırıldı

Geçen yıl randevulu olarak gerçekleştirilen oy kullanma işlemi nedeniyle katılım düşük kalınca, siyasi partiler Yüksek Secim Kurulu’na (YSK) itiraz etmiş, YSK da uygulamayı gözden geçirme kararı almıştı. Randevu sistemini kaldıran YSK, seçmenlerin 8-31 Mayıs tarihleri arasında oy kullanmalarına dönük bir takvim belirledi.

Yeni düzenlemeye göre, daha önce gümrük kapıları ve yurtdışı çıkışlı havaalanlarında oy kullanabilen seçmenler, artık bulundukları ülkelerdeki yurtdışı temsilciliklerinde 8 Mayıs’tan itibaren randevu almaksızın istedikleri bir tarihte oy kullanabilecek.

Gecen yıl Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, seçmenler online veya telefon yoluyla YSK’nın açıkladığı tarih aralığında olması şartıyla herhangi bir gün ve saat belirleyip oy kullanabiliyordu. Ancak, randevu günleri dışında oy kullanma işlemi kabul edilmediğinden 2 milyonun üzerinde seçmen oy kullanamamıştı.

Uygulamanın değişmesiyle birlikte yurtdışında bulunan 2,5 milyonun üzerindeki seçmenin sandığa gitmesi halinde, seçim sonuçları üzerinde önemli bir etki yaratması bekleniyor. Bu nedenle siyasi partiler yurtiçine olduğu kadar yurtdışına yönelik çalışmalar da düzenliyor.

Türkiye’nin yurtdışı temsilcilikleri de seçime yüksek katılım sağlamak için YSK’dan gelen duyuruları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla paylaşıyor. Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ve New York Başkonsolosluğu’ndan yapılan duyurularda seçmenlerin YSK’nın resmi web sayfasından seçmen kayıtlarını kontrol etmeleri ve seçmen kaydı olmayanların da bir an önce kayıt olmaları istendi.

HDP’den çağrı

Yurtdışında önemli bir seçmen kitlesi bulunan HDP de kayıtlı olmayan veya yer değişikliği yapan seçmenlerine bir an önce kayıt işlemlerini tamamlaması çağrısı yaptı.

HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Facebook sayfasından “Yurt dışında oy kullanacak seçmenlerin dikkatine” başlığıyla yaptığı çağrıda seçim takvimini ve yapılması gereken işlemleri sıraladı. Kürkçü’nün yaptığı duyuruyu HDP’nin ABD Temsilciliği de sosyal medya üzerinden Amerika’daki seçmen kitlesi ile paylaştı.

HDP’nin duyurusunda kimliği bulunmayan seçmenlerin en yakın konsolosluğa gidip kimlik çıkartması, kimliği olanların da YSK sitesinden isimlerini kontrol etmeleri istendi. İtiraz süresinin 27 Mart’ta sona erdiği belirtilen duyuruda şöyle denildi:

“1) Eğer kimlik yoksa en yakın konsolosluğa gidip kimlik çıkartmak gerekiyor.

2) Eğer kimlik varsa,

Bu adresten kimlik bilgilerini girip yurtdışı seçmen listesinde isminizin olup olmadığını sorgulamanız gerekiyor.

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp…

3) Eğer seçmen listesinde kaydınız yoksa bu adresteki formu indirerek doldurmanız ve kimlik fotokopisi ile beraber ilgili konsolosluğa gönderilmeniz gerekiyor.

http://www.nvi.gov.tr/Files/File/…/Formlar/FormB_onsayfa.pdf

14 Mart tarihinde Yurt Dışı Seçmen Listesi www.ysk.gov.tr adresinde ilan ediliyor ve hemen ardından itiraz süresi başlıyor. 27 Mart tarihinde itiraz süresi bitiyor.

8 Mayıs’ta oy verme işlemleri başlıyor. 31 Mayıs’ta bitiyor.

Ayrıntılı bilgiler için:
http://www.ysk.gov.tr/…/Contribution%…/Kararlar/2015-100.pdf  “

(Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/middleeast/turkey/14022015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s