‘Bahoz’u kaçak izlediyseniz 2 dollar ödeyin!’

zer 2 (2)

Ergülen Toprak / New York

Ünlü Kürt yönetmen Kazım Öz, çekimleri tamamlanma aşamasına gelen yeni filmi “Zer” için “indiegogo.com” sitesi üzerinden maddi destek kampanyası başlattı. Kampanya sloganı ise oldukça ilginç: “Önceki filmim Bahoz’u kaçak izlediyseniz 2 dollar ödeyin!”

Hikâyenin bir kısmı Amerika’da geçtiği için New York’a gelen Kazım Öz, bir yandan çekimleri tamamlamaya çalışırken, diğer yandan da filmi için sponsor arayışını sürdürüyor. İnternette sanatsal veya sosyal amaçlı maddi destek kampanyalarının yapıldığı “indiegogo.com” sitesi üzerinden yeni filmi “Zer” için destek kampanyası başlatan Kazım Öz, filmini tamamlamak için sanatseverlerden duyarlılık bekliyor.

20130423_174848 (2)

Dersim’den New York’a uzanan Zer ve Jan’ın hikâyesinin yani sıra filmin fragmanı, çekim aşaması ve oyuncular hakkında bilgilerin yer aldığı kampanya metninde “Neye ihtiyacımız var & Ne verebiliriz?” baslığıyla şu çağrı yapılıyor:

“Filmimizi bitirebilmemiz için kampanya sitesinde gördüğünüz her hangi bir seçenek üzerinden filme dahil olabilirisiniz. Vereceğiniz destek karşılığında biz de küçük hediyelerle size jestler yapmak istedik.”

Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olarak düzenlenen kampanya metninde sanatseverlerin yapacağı bağış miktarı ölçüsünde filme sponsor olabileceği belirtiliyor.

Hedef 40 bin dolar!

Geçtiğimiz günlerde başlayan kampanya iki ay sürecek. Hedeflenen rakam ise 40 bin dolar. Sitede kampanyaya katılım için 1 dolardan 5 bin dolara kadar seçenek sunuluyor. Yapılan bağış miktarına göre destekçilere film ekibinden özel gösterim, imzalı DVD seti, jenerikte özel teşekkür yazısı, film ekibi ile yemek gibi çeşitli jestler yapılacak.

‘Bahoz’u kacak izleyenler parasını ödesin!’

Kampanyayı en ilginç kılan yönü ise 2 dolar seçeneği. Ayni zamanda 2008 yılında çekilen “Bahoz” filminin de yönetmeni olan Öz, Bahoz’u kaçak olarak izleyenlerden “Zer” filmine 2 dolar bağış yaparak telafi mahiyetinde bir jest yapmalarını istiyor. Sitede ”Bahoz (Fırtına) filmini izleyenlere özel çağrı” başlığıyla esprili bir şekilde şöyle deniliyor:

“Bahoz kaçak bir şekilde izleme rekorları kıran filmlerden biri. Ancak filmin yönetmeni yeni filmleri için bütçe bulmakta zorlanmaktadır. O yüzden bu kampanyada özel bir çağrı ile Bahoz’u izleyip bilet parasını geç de olsa vermek isteyenlere küçük bir şans tanıdık 🙂 2 dolarlık sembolik desteğiniz Zer filmi için güzel bir anlam kazanacak.”

Kampanyada maddi destekte bulunamayanlara da “Bu kampanyayı dostlarınızla ve çevrenizdeki insanlarla paylaşarak haberin yayılmasına katkıda bulunabilirsiniz” çağrısı yapılıyor.

Kampanyaya katkıda bulunmak isteyenler aşağıdaki linki tıklayabilir.

https://www.indiegogo.com/projects/zer-filmi-destek-kampanyasi-support-campaign-zer

Kampanya metninde diğer detaylar ise şöyle:

Rivayet edilir ki; eski bir zamanda Dersim’in bir köyüne çoban olarak giden genç, köyün ağasının kızı Zer’e aşık olur. Ancak ağa, kızı vermez ve kış günü zorla evlendirir. Çoban ve Zer düğün gecesi kaçmaya karar verirler. Ancak ince gelinlikler içindeki Zer tipide yolunu kaybeder ve donar. Diğer gün bunu öğrenen çoban, yıllarca deli divane bir halde köyden köye Zer üzerine şarkılar söyleyerek dolanır durur.

Zer filmi de New York’ta yaşayan Jan’ın bu şarkıyı aramasının hikayesidir. Jan şarkıyı aradıkça; görkemli bir coğrafya, özgün bir kültür, renkli karakterler ve bir katliamın izleri içinde bulur kendini. Yolculuk, babaannesi Zarife’nin bir ömürlük sırrını da açığa çıkarır.

Projenin geldiği aşama

Nik Xelilaj, Güler Ökten, Levent Özdilek, Fusün Demirel, Tomris İncer, müzisyen Ahmet Aslan, Bülent Çolak ve çok sayıda yerel oyuncunun görev aldığı Zer filminin Türkiye çekimleri tamamlandı. On günlük New York çekimleri kaldı. New York çekimlerinden sonra filmin post-prodüksiyon işlemleri başlayacak. Zer’in; İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar’dan gelen küçük bir fon ve Kültür Bakanlığı Sinema Destek Fonu dışında bir desteği yok. Bunlar da mevcut projeyi bitirmek için maalesef yeterli değil.

Desteğinizin etkisi ne olacak?

Filme katılımınızla yarım kalan filmi bitirip seyirciye ulaştırmış olacağız. Filmde işlenen tarihsel gerçekliği ve bir katliamın izlerini dünya seyircisi ile buluşturarak kamuoyu yaratmaya hizmet etmiş olacaksınız. Film zamanında tamamlanıp ulusal ve uluslararası birçok film festivaline katılabilecek. Ayrıca desteğinizle birlikte düşünmekte olduğumuz yeni filmler için zaman kaybetmemiş olacağız.” (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/culture/16022015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s