ABD Nüfus Bürosu yetkilisinden Kürtlerle ilgili skandal tanımlama

abd nufus burosu

Ergülen Toprak / New York

ABD Federal Nüfus Bürosu 2020 yılında yapılacak nüfus sayımına “Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı” adı altında bir kategori eklemeye hazırlanırken, Michigan eyaletine bağlı Dearborn Nüfus Komitesi Başkanlığına atanan Lübnan kökenli Hassan Jaber, Kürtler, Asuriler ve Berberiler’in de içinde yer aldığı bu kategoriyi “Arap Toplumu” olarak adlandırdı. Jaber’in tanımlamasına tepki gösteren Kürt Amerikan Toplumu Derneği (KAS), Federal Nüfus Bürosu’na bir mektup göndererek bu ifadenin düzeltilmesini talep etti.

USNews adlı haber sitesinde kısa bir sure önce AP kaynaklı olarak yayınlanan “ABD 2020 yılında Ortadoğulu – Kuzey Afrikalı kategorisini de sayımlara dahil etmeye hazırlanıyor” başlıklı haberde, ABD Nüfus Bürosu’nun yakın gelecekte yapacağı nüfus sayımı anketlerinde farklı kategorilerle ilgili sorulara da yer verileceği belirtildi.

Alt kimlikler arasında Kürtler de yer alacak

Haberde, Dearborn Nüfus Komitesi Başkanı Jaber’in liderliğini yaptığı Arap toplumu ile Ortadoğulu diğer grupların yeni sayım yönteminin geçerli olması için yoğun çabalar sarf ettiği belirtildi. Haberde, yeni uygulama ile birlikte, Amerikan toplumunun bir parçası olan Asuriler ve Kürtler gibi diğer halkların da kendi kimlikleri ile alt kimlik kategorisinde tanımlanacağı da belirtildi.

Kürtleri Arap toplumu içinde tanımladı

Haberde görüşlerine ye verilen Michigan eyaletine bağlı Dearborn şehri Nüfus Bürosu Irksal ve Etnik Nüfus Danışma Kurulu üyesi Hassan Jaber, Kürtlerle birlikte Ortadoğu’daki birçok halkları Amerika’daki Arap toplumunun bir parçası olarak tanımladı.

Aynı zamanda, Ekonomik ve Sosyal Hizmetler İçin Arap Toplum Merkezi (ACCESS) Başkanı da olan Lübnan asıllı Hassan Jaber, yeni sayım kategorisi hakkında yaptığı açıklamada Kürtler ve diğer gruplarla ilgili tepki çeken şu ifadeleri kullandı:

“Açık söylemek gerekirse, MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) kategorisi, Arap toplumu içerisinde yer alan Keldani, Berberi ve Kürtlere de ilk kez kendi kimliklerine sahip olma şansı tanıyacak.”

Kürtler tepki gösterdi

Murat Şimşek başkanlığında “USAKurds.org” adıyla faaliyet gösteren Kurdish-American Soceity (Kürt-Amerikan Toplumu Derneği) tarafından ABD Federal Nüfus Bürosu’na gönderilen mektupta, Nüfus Bürosu adına konuşan Jaber’in Kürtleri Arap toplumu içerisinde göstermesine tepki gösterildi. Kürtlerin herhangi bir milletin alt kimliği olarak tanımlanamayacağı ifade edilen mektupta, “Eğer Jaber’in söyledikleri dikkate alınırsa o zaman Irak ve Suriye ile ilgili olmayan Türkiye ve İran kökenli Amerikalı Kürtleri nasıl tanımlayacağız? ABD nüfus sayımlarında Kürtler her hangi bir grubun alt kategorisi olarak sayılamaz. Kürtleri kendi yurtlarında çoğunluğu oluşturuyor” denildi.

Kürt toplumun yapısının yanı sıra, nüfusu ve tarihi hakkında detaylı bilgilere de yer verilen mektupta, Jaber’in önerisinin bilimsel ve siyasi olarak dikkate alınamayacağı vurgulandı. USA Kurds’un mektubunda, ABD’de Kürt nüfusunun giderek arttığı ve Nüfus Bürosu’nun bu sayımda Kürtleri bir kategoriye dahil etmeden önce Amerikalı Kürtlerin fikrini sormasını istedi.

Nüfus Bürosu yetkilileri ise USA Kurds’un mektubuna gönderdiği yanıtta, mektubun değerlendirmeye alındığı ve en kısa süre içinde muhataplarına ulaştırılacağı bildirildi.

Rudaw’a konuşan KAS yöneticisi Yüksel Serindağ, ABD Nüfus Bürosu’nun, Kürtleri Arap toplumu kategorisi içinde değil kendi başına bir halk olarak tanımlamasını ve sayım çalışmalarına Kürtler ve Kürtler hakkında araştırma yapan akademisyenlerin dahil edilmesini talep ettiklerini söyledi.

Kürtlerin gecen yüzyılın baslarından itibaren Amerika’ya gelmeye başlamalarına rağmen henüz Amerika’da yerleşik bir topluluk olarak örgütlenemediğini ifade eden Serindağ, “Gündemimiz hep Kurdistan oldu ve hep bu açıdan baktık” dedi.

Serindağ, Kürtlerin Amerikan toplumunda sesini duyurması için hem kendi aralarında örgütlenmesi hem de ABD’nin kendi iç gündemine de odaklanması gerektiğini söyledi. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/world/250220152

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s