Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

CUNY’de ‘Navê Te Çi Ye’ gösterimi

nave te ci ye

Ergülen Toprak / New York

Türkiye’de Kürtçe isim yasağını trajikomik hikâyelerle anlatan “Navê Te Çi Ye (Adin Ne)” isimli belgesel City University of New York’ta (CUNY) gösterilecek.

Ömer Altaş ve Cihad İlbaş’ın birlikte yönettiği belgesel,  Türkiye ve birçok ülkeden sonra New York’ta da izleyici ile buluşacak. Yarın akşamki gösterim CUNY Graduate Center’da yapılacak.

Ayni okulda bir süre önce başlayan Kürtçe kurs kapsamında ücretsiz olarak özel gösterimi yapılacak belgesel, Türkiye’de Kürtçe isimlerin asimilasyon politikaları sonucu değiştirilmesini ele alıyor.

İsimleri değiştirilen kişilerin başlarından gecen trajikomik hikâyeleri anlattığı belgesel büyük beğeni toplarken, belgesel gelirinin Kobani’ye bağışlanacağı açıklamasından sonra filme olan ilgi daha da arttı.

Film ekibi Twitter’da yaptığı açıklamada Kobanili çocuklar için “Gösterime gelirken beraberinizde süt ve mama getirmeyi unutmayın lütfen!” çağrısı yapmıştı. (Rûdaw)

Türkçe link

http://rudaw.net/turkish/culture/05032015

Kürtçe link

http://rudaw.net/kurmanci/culture/050320151

Film ekibi ile söyleşi:

http://www.evrensel.net/haber/103475/nav-te-ci-ye

Filmin fragmanı

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Kurds reclaim their language | MyReports - June 29, 2015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: