HDP seçim kampanyası Amerika’ya uzandı

DSC_0054 (2)

Ergülen Toprak / New York

Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde ilk kez yurtdışındaki seçmenler siyasi partiler için bulundukları ülkelerde oy kullanabilecek. Avrupa’da 400 bin oy hedefleyen HDP, yaklaşık 90 bin seçmenin bulunduğu Amerika genelinde de seçim kampanyası başlattı.

Geçtiğimiz günlerde HDP Washington Temsilcisi Mehmet Yüksel’in katılımıyla New York’ta gerçekleştirilen toplantıda, genel seçim kampanyası için HDP New York Seçim Koordinasyon Kurulu oluşturuldu. Kurulda, New York’ta yaşayan Kürtler başta olmak üzere farklı dil ve inançlardan çok sayıda kişi yer aldı.

HDP ABD Temsilciliği’nin yanı sıra Kurdish American Association (Kürt Amerikan Derneği) ile New York ve New Jersey’deki iş çevreleri, New School ve Columbia gibi üniversiteler başta olmak üzere birçok okuldan akademisyenler ve öğrencililerin yer aldığı kurulda, New York’taki Alevi toplumundan da büyük ilgi dikkat oldu.

‘Kutuplaştırma tuzağına düşmeyeceğiz’

Toplantıda yapılan değerlendirmelerde, AKP iktidarının Türkiye’de Kürtler, Aleviler ve toplumun farklı kesimlerini ötekileştirdiği vurgulandı. Toplantıda konuşan HDP Washington Temsilcisi Yüksel, HDP’nin 2015 seçimleri için hazırladığı “Yeni Yaşam Bildirgesi”nin seçimlerde iktidara tek alternatif olduğunu ifade ederken, “AKP, toplumu kutuplaştırma stratejisi izliyor. Biz ise bu tuzağa düşmeyeceğiz. Aksine kutuplaştırma siyasetine karşı toplumun her kesimini kucaklamak istiyoruz” dedi.

Yüksel şöyle devam etti: “Bu seçimlere ilk kez parti olarak giriyoruz. Aynı zamanda ilk kez yurtdışındaki seçmenler yaşadıkları ülkede oy kullanabilecek. Seçim barajını aşacağımıza inanıyoruz. Bizim için her bir oy büyük önem taşıyor. Amerika genelinde ciddi bir seçmen kitlesi var. Amacımız herkese ulaşmak ve değişimin bir parçası olmalarını sağlamak.”

HDP New York Koordinasyon Kurulu üyesi ve aynı zamanda tüm dünyadaki Kürt etkinliklerinin İngilizce duyurularının yer aldığı Kurdslist.org kurucularından olan Mehmet Fidan da Rudaw’a yaptığı açıklamada, New York ve New Jersey’in, Amerika’da Türkiye vatandaşlarının en yoğun yaşadığı eyaletlerin başında geldiğini belirterek, “Bu iki eyalette 39 bin seçmen var. Bu seçimlerde barajın aşılması için yurtdışı oyları büyük rol oynayacak” diye konuştu.

Ermeni toplumuna çağrı yapılacak

HDP’nin Avrupa’da yoğun bir çalışma başlattığını anlatan Fidan, Amerika’daki kampanyaya destek veren kesimlerin HDP’nin Türkiye’deki bileşenlerine benzer bir yelpazede olduğunu kaydetti. Daha geniş kesimlere ulaşmak istediklerini ifade eden Fidan, Amerika’da yaşayan Ermeni toplumu başta olmak üzere ülkesinden uzakta yaşayan topluluklara yönelik çağrı ve ziyaretler gerçekleştireceklerini de kaydetti.

Seçim kampanyası için Facebook’ta “HDP New York” adıyla bir grup kurulurken, seçmenlere yapılan çağrılarda, kayıtlı olmayanların bir an önce bulundukları yerlerde Türkiye temsilciliklerine gidip kayıt olmaları istendi.

Seçim materyalleri ve etkinlik programı için hazırlık başlatan grup, Newroz kutlamasında da seçime yönelik bilgilendirme çalışmaları yapacak. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/world/060320152

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s