Rojava kantonları temsilcisi Sinem Muhammed ABD’de

rojava panel

Ergülen Toprak / New York

Rojava kantonları Avrupa Temsilcisi Sinem Muhammed çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD’ye geldi. Başkent Washington DC’de Dışişleri Bakanlığı yetkilileri başta olmak üzere bir takım temaslarda bulunan Muhammed, New York ve New Jersey’de de toplantılara katılacak.

Washington’da ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Tom Malinowski ile görüşen Sinem Muhammed’e HDP Washington Temsilcisi Mehmet Yüksel eşlik etti. Ziyarete ilişkin Twitter hesabında bir fotoğraf paylaşan Malinowski, “İran ve Suriye’den iki Kürt kadınla görüştüm. Her ikisi de kendi halkına güvenli bir demokratik toplum inşa etmek için çalışıyor” dedi.

sinem muhammed (2)

Malinowski daha sonra Türkçe ve İngilizce olarak “Kadınların sosyal/siyasal haklarını destekleyen bir Kürt bölgesi, güçlü parlak bir geleceğe sahip olacak” diye 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlayan bir twit attı.

Sinem Muhammed Washington’daki temaslarının ardından 15 Mart Pazar günü New York ve New Jersey’de yaşayan Kürtler başta olmak üzere farklı kesimlerin de davet edildiği bir halk toplantısına katılacak.

Muhammed, 18 Mart Çarşamba günü de New School’da bir panelde konuşacak. Üniversitedeki Türkiye Öğrenci Kolektifi ve New York Rojava İnisiyatifi’nin birlikte organize ettiği panelin moderatörlüğünü, ABD’de demokrasi ve özgürlükler konusunda teorileri ile bilinen Murray Bookchin’in kızı Debbie Bookchin yapacak.(Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/world/13032015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s