Demirtaş’tan Amerika’daki seçmene: Barajı yurtdışı oylarla aşacağız

hdp new york toplanti 1

Ergülen Toprak / New York

Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerde ilk kez yurtdışında oy kullanılacak olması nedeniyle yurtdışı secim kampanyasına ağırlık veren HDP, New York ve New Jersey’de halk toplantısı düzenledi. Etkinliğe Skype üzerinden bağlanan HDP Esbaşkanı Selahattin Demirtaş, “Yurtdışından 500 bin oy bekliyoruz. Barajı aşmamız için yurtdışından gelecek her bir oy çok önemli” diye konuştu.

HDP New York Koordinasyon Kurulu tarafından  Saint Thomas Armenian Church Auditorium’da düzenlenen etkinliğe HDP Washington DC Temsilcisi Mehmet Yüksel, Rojava Kantonları Avrupa Sorumlusu Sinem Muhammed, New York ve New Jersey’de bulunan Kürtler ağırlıklı olmak üzere çok sayıda kişi katıldı. Etkinliğe Alevi toplumundan yoğun ilgi olurken, Türkiye kökenli bazı Ermeni Cemaati üyeleri ile New York’taki Türkiyeli öğrenciler de katılım gösterdi.

DSC_0030

Mehmet Yüksel: Herkes mutlaka sandığa gitmeli

Toplantının açılışında konuşan HDP Amerika Temsilcisi Mehmet Yüksel, HDP’nin seçim stratejisi ve programını anlattı. Yüksel, “Batan gemide artık yalnız değiliz. Türkiye’nin geneli de var. Biz bu değişimi değerlendirebilirsek biz Türkiye’nin öncüsü ve değiştireni olabiliriz” dedi. Yüksel, yerlerinden göç ettirilen Ermeni, Alevi, Kürt veya başka kimliklerden herkesin değişim için uzakta da olsa destek verme şansını iyi değerlendirmek için mutlaka sandığa gitmesi çağrısı yaptı.

DSC_0015

Sinem Muhammed: Üçüncü yolu tercih ettik

Bir süre once Washington DC’de temaslarda bulunmak üzere Amerika’ya gelen Rojava Kantonları Avrupa Sorumlusu Sinem Muhammed de Rojava’da yaşananları ve Kobani direnişini anlattı. Rojava’da dört yıldır özgürlük savaşı verdiklerini anlatan Muhammed, Suriye muhalefetinin Kürtleri tanımadığını ve Esat rejim ile aynı mantaliteyi taşıdığını söyledi. Suriye’de sistemin değil yalnıza şahısların değişmesine donuk süreçlere destek vermediklerini ifade eden Muhammed, “Biz üçüncü yolu tercih ettik. Bu da demokratik bir çözümdür. Ne Esa, ne de muhalefet demokrasiyi istiyor,” diye konuştu. Muhammed, Rojava’da farklı kimlikler ve kadın hareketinin önemine de vurgu yaptı.

Toplantıya Skype ile bağlanan HDP Esbaşkanı Demirtaş, bu seçimlerde yurtdışı seçmenlerin kritik bir rol oynayacağını kaydetti. Bu seçimlerde Avrupa ve Amerika basta olmak üzere dünya genelinde 500 bin oy beklediklerini ifade eden birçok ülkede çalışma yapacaklarını söyledi.

DSC_0001

Demirtaş, “Yurtdışından 500 bin oy bekliyoruz. Barajı aşmamız için yurtdışından gelecek her bir oy çok önemli. Aslında Cumhurbaşkanlığı seçiminde biraz daha disiplinli çalışsaydık, yüzde 12-13 oy alabilirdik” diye konuştu. Amerika’daki secim çalışmalarının önemine işaret eden Demirtaş. “Amerika’da örgütlü ve disiplinli, güçlü bir çalışma yürütürseniz oradan barajı aşabiliriz” dedi.

Demirtaş, sandık başında görev alacak sandık müşahitlerine de sandıklardaki tek bir oyun bile çalınmaması işin özel olarak uyardı. (Rûdaw)

http://rudaw.net/mobile/turkish/world/160320154

Videolar:

DSC_0016

hdp new york toplanti 1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s