Binghamton Üniversitesi’nde Halepçe anması

rudaw (3)

Ergülen Toprak / New York

Saddam Hüseyin döneminde kimyasal silahlarla katledilen Halepçe Katliamı’nın kurbanları New York’ta Binghamton Üniversitesinde düzenlenen anma töreninde anıldı. Etkinlikte Kürdistan Bölgesi’ndeki mülteciler için de bağış kampanyası düzenlendi.

Upstate New York’ta yasayan Halepçe kurbanlarının yakınlarının kurduğu American Kurdish Council (AKC) tarafından organize edilen anma töreni aralarında Müslüman, Yahudi öğrencilerin de bulunduğu öğrenci grupları ve Uluslararası Barış Hareketi sponsor oldu.

Binghamton’da yaşayan Kürtler ile Binghamton Üniversitesi hocaları ve öğrencilerinin ağırlıklı olarak katıldığı anma etkinliğine konuşmacı olarak Syracuse Üniversitesi Hukuk Bölümünden Doçent Dr. Isaac Kfir konun olurken, Kürdistan Bölgesel Hükümeti (KRG) Washington Temsilciliği Direktörü Karwan Zebari de Skype üzerinden katildi.

Yaptığı araştırmalarda Halepçe Soykırımı’nın devletler tarafından yeterince tanınmamasının kendisinde büyük şaşkınlık yarattığını ifade eden Kfir, bunda devletlerin çıkarlarını gözetmesinin belirleyici olduğunu ifade etti.

Soykırımların en büyük savaş suçu olduğunu belirten Kfir, yeni Halepçelerin olmaması için bu soykırımda rol almış herkesin cezalandırılması gerektiğini kaydetti. Bölge ülkelerinin Kürtlere düşmanca yaklaştığını ifade eden Kfir, uluslararası güçlerin ise Bağımsız Kürdistan’in önemini henüz algılayamadığını ancak bunu fark ettiklerinde politikalarını da değiştireceklerini söyledi.

10947778_476994492449115_460549207_n (4)

Karwan Zebari ise Halepçe soykırımı hakkında bilgi vererek, bunun tekrarlanmasına asla izin vermeyeceklerini söyledi. En büyük hedeflerinin Kürdistan’ı bütün halklar ve dinler için bir barış yuvası haline getirmek olduğunu ifade eden Zebari, Körfez Savaşı’ndan sonra geçen süre zarfında Kürtlerin neleri başarabileceklerini kanıtladıklarını ve şimdi sıranın İŞİD’den kurtulmak olduğunu kaydetti.

AKC Binghamton Şubesi Başkan Hooman İbrahim ve Başkan Yardımcısı Zheemanne Tahir’in yönettiği anma töreninde, Kürdistan’daki mülteciler için bağış kampanyası da düzenlendi. Bir süredir Binghamton Üniversitesi’nde kermesler düzenleyerek mülteciler için para toplayan öğrenciler, anma vesilesiyle de Kobani ve Şengal’de ayrılmak zorunda kalan mülteciler için bağış topladı.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s