Rojava’nın talepleri Washington yönetimine iletildi

DSC_0011

Ergülen Toprak / New York

ABD’yi ziyaret eden ilk Rojavalı siyasetçi olan Sinem Muhammed New York’ta üniversite öğrencileri ile bir araya geldi. Sinem Muhammed, Washington temaslarında Obama yönetimine Kobani’nin yeniden inşası ve YPG ile YPJ’ye silah yardımı konusunda destek istediklerini söyledi.

New School’da düzenlenen etkinliğin moderatorlüğünü, ABD’de demokrasi ve özgürlükler konusunda teorileri ile bilinen Murray Bookchin’in kızı ve babası Bookchin’in fikirlerini anlatan “Bundan Sonraki Devrim” adlı kitabın yazarı Debbie Bookchin yaptı. Babasının ortaya attığı fikirlerin bugün Rojava’da uygulanma şansı bulduğuna dikkat çeken Bookchin, “Aslında babam Amerikalıların da Rojava gibi kendi ülkeleri için yerel düzeyde inisiyatif alması gerektiğini hep söylüyordu” dedi. Bookchin, Öcalan’ın Demokratik Konfederalizm fikrinin babasının fikirlerine yakın olduğunu söyledi.

Bookchin, “ABD Kürtlere nasıl yardımcı olabilir? Ne yapabiliriz? Kongre üyelerine mektup yazmak gibi faaliyetler mi yazsak?” şeklinde soru sorunca Sinem Muhammed “Her türlü desteğe ihtiyacımız var” diye karşılık verdi.

DSC_0010

Amerikan halkı başta olmak üzere ABD Hükümeti ve kuruluşlarına teşekkür eden Muhammed, “ABD yönetimi hava saldırıları ile bize çok yardımcı oldu. Artık ABD ve Kürtler arasında iyi ilişkiler kurmanın vakti geldi” diye konuştu.

Kobani direnişi, İŞİD’le savaşın zorluklar ve kadın hakları alanında Rojava’da atılan adımları anlatan Muhammed, “ABD ile Rojava bazı kokularda çok benzer. Biz de özgürlük ve demokrasi eksenli bir sistem istiyoruz”  dedi.

Muhammed, Suriye’de çözümün zorluğuna dikkat çekerken, Esad’ın yerine aynı zihniyetten birisinin getirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Kürtlerin Suriye’nin parçası olduklarını belirten Muhammed, kadın hakları konusunda da Rojava’nın bir model oluşturduğunu kaydetti.

Konferansın ardından Rudaw muhabirinin sorularını yanıtlayan Muhammed, şunları söyledi:

“ABD’ye ilk kez geliyorum. İyi bir başlangıç yaptık. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri başta olmak üzere bazı temaslarımız oldu. Think tank kuruluşları ile de bir araya geliyoruz. Umarım ABD yönetimi ile ilişkilerimiz bundan daha iyi bir noktaya varır. Rojava’yı yeniden inşa etmek ve yeni bir sistem kurmak için desteğe ihtiyacımız var.  Ayrıca İŞİD’le savaşmak için YPG ve YPJ’nin silah ihtiyacı var. Washington’daki temaslarımızda da bunu dile getirdik. Bu konuda umutlu olmak istiyoruz.”

ABD’de iki hafta daha kalacak olan Muhammed, bundan sonra zaman zaman ihtiyaç olduğunda ABD’ye gelebileceğini söyledi. Muhammed, PYD lideri Salih Müslim’in ABD’ye gelişi konusunda da henüz bir gelişme olmadığını belirtti.

Washington DC’de, Kürdistan Hükümeti Bölgesi (KRG Temsilciliği) ve Kürt toplulukları ile de görüşen Muhammed, önümüzdeki günlerde bazı eyaletlere de giderek Amerika’daki Kürtlerle bir araya geleceğini söyledi. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/world/190320155

RÛDAW/TAYBET – Bo YPG ji Amerîkayê çek hat xwestin

http://rudaw.net/kurmanci/world/190320153

DSC_0021

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s