Advertisements
//
You're reading...
Events, headlines, Kurdish, kurds, New York, People, Photos

Amerika’da davul zurnalı Newroz kutlaması

DSC_0083

Ergülen Toprak / New York 

New York ve New Jersey’deki Kürtler davul zurna eşliğinde Newroz kutlamasında saatlerce halay çekti. Kürt – Amerikan Derneği Başkanı Atilla Taş, “Biz İŞİD terörüne inat Newroz’u kutluyoruz” dedi.

New Jersey’de gerçekleşen kutlama şehitler için saygı duruşu ve Kürt ulusal marşı ile başladı. Etkinlikte konuşan Kürt – Amerikan Derneği (Kurdish American Association) Başkanı Atilla Taş, “İŞİD Newroz’u kana bulayarak Kürtlerin bayramını engelleyeceğini sanıyor. Biz İŞİD terörüne inat Newroz’u kutluyoruz” dedi.

Kutlamada çok sayıda sanatçı sahne aldı. Toronto’da yaşayan Doğu Kürdistanlı Hozan Şehruz, New York’ta yaşayan Kardeş Türküler grubunun eski üyelerinden Ozan Aksoy ile Kürt sanatçı Demet Arpacık’ın sahne aldığı Newroz kutlamasında, gecenin sürprizi davul zurna oldu.

DSC_0076 (2)

Kapalı bir salonda yemekli olarak düzenlenen kutlamaya 300’ü aşkın kişi katılırken, Kürtçe şarkılar eşliğinde saatlerce halay çeken geleneksel Kürt giysileri içindeki kadınlar, erkekler ve çocuklar, ülkelerinden binlerce uzakta Newroz coşkusunu yaşadı.

Geceye Kürtlerin yanı sıra, Amerikan, Türk, Ermeni ve farklı milletlerden çok sayıda kişi de katılarak zaman zaman halay çekti.

Çoğu Koçgıri kökenli Kürtler olmak üzere çok sayıda Alevi’nin de katıldığı Newroz organizasyonuna New Jersey merkezli Pir Sultan Abdal Kültür Derneği de destek verdi.

DSC_0093

Gecede, Sırrı Süreyya Önder’in Diyarbakır’da okuduğu Abdullah Öcalan’ın Newroz mesajı da sinevizyon aracılığıyla gösterildi.

Öte yandan Grup DisOrient de Manhattan’da Newroz ve Ahmet Kaya’ya anma adı altında bir konser verdi.

Geçen hafta da New York’ta USA Kurds adlı grup da Newroz kutlaması yapmıştı.

Amerika ve Kanada’da birçok merkezde Newroz kutlamaları gerçekleşti.

Washington DC’de de Kürdistan Hükümeti Temsilciliği (KRG) ve diğer parçalardan Kürt kurumları birlikte Newroz’u kutladı.

HDP Amerika Temsilcisi ve Rojava Kantonları Avrupa Sorumlusu Sinem Muhammed de farklı Newroz kutlamalarına katıldı.

DSC_0076

Beyaz Saray, ABD Kongresi, Birleşmiş Milletler’de de Newroz için resepsiyonlar verildi ve kutlamaları gerçekleşti.

ABD’nin First Lady’si Michelle Obama’nın verdiği Newroz resepsiyonuna Rudaw muhabiri de davet edilmişti.

Öte yandan ABD Başkanı Obama her yıl olduğu gibi bu yıl da başta İran halkına yönelik olmak üzere Newroz’u sahiplenen herkesin bayramını bir video ile kutladı. Obama Farsça ve Kürtçe birbirine yakın olarak kullanılan “Newroza te piroz” dedi.

Kanada Dışişleri Bakanı Rob Nicholson de Kürtlerin Newroz bayramını yazılı olarak kutladı. Demirci Kawa destanına atıfta bulunun Nicholson, “Kürt halkı tarihte olduğu gibi bu kez de aynı zihniyetteki İŞİD terörüne karşı savaşıyor” dedi. (Rûdaw)

DSC_0069

DSC_0039 - Copy

Atilla Taş: İŞİD’e inat Newroz! VIDEO

http://rudaw.net/turkish/world/230320154

New York’ta davul-zurna PHOTO GALLERY

http://rudaw.net/turkish/world/230320155

Li Amerîka Newroz bi def û zirneyê hat pîrozkirin VIDEO

http://rudaw.net/kurmanci/world/230320152

Li New Yorkê def û zirne PHOTO GALLERY

http://rudaw.net/kurmanci/world/230320153

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: