ABD Ordusu Irak eski Komutanı Petraeus’tan Kürt Güçleri’ne övgü

petraus

Çeviri: Ergülen Toprak

Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye ilinde, 4 Temmuz 2003’te  Türk askerlerinin başlarına çuval geçiren ABD askerlerinin başında bulunan David Petraeus, Peşmerge Güçleri’ne “hayran” olduğunu söyledi.

Artık İŞİD için Suriye’den nakliye yapma imkânı kalmadığını belirten Petraeus, “Musul tamamen izole edildi. Peşmergeler de Dicle Nehri’nin üzerindeki bağlantıları boydan boya kesmiş durumda” dedi.

Kısa bir süre önce Süleymaniye Forumu’na katılan Petraeus, Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

Irak’ta yanlış giden neydi? İstikrarı sağlamak neden bu kadar zor?

ABD Ordusu ayrıldıktan sonra pek çok önemli gelişme oldu. Sünniler devre dışı bırakıldı,. Ben ve Başbakan Maliki bu kesimi Irak toplumuna entegre etmek için çok uğraşmıştık. Ne yazık ki 2011 yılı sonunda Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi ve Ekonomi Bakanı Rafi el Essawi hakkındaki tutuklama kararları ve barışçıl gösterilerin şiddetle bastırılması, 2007 ve 2008’de Enbar Uzlaşması ile sisteme dahil edilen Sünnileri yeniden dışladı. Irak El Kaidesi Suriye’de yeniden dirildi ve ülkeye döndüklerinde Iraklı Sünniler her açıdan onlar için kullanılabilecek bir zemin sunuyordu.

Musul’dayken bu terör gruplarının güçleneceğini bekliyor muydunuz?

Bunu daha önce yaşadık. 2003 yılının sonlarındaki isyanda bunu gördük. Şiddet giderek yaygınlaşıyordu, özellikle mezhepleri arasında. 2006 yılında Başkan Bush bu duruma son vermek için bir karar aldığında beni görevlendirdi. Bağdat’ta günlük ortalama 53 kişi şiddete kurban gidiyordu. Durum berbattı. En sonunda, geçen yaz, bunlar Erbil kapılarına dayandı. Neyse ki, Irak güçleri, Peşmerge Güçleri, Şiiler ve Sünniler İŞİD’e karşı birlikte hareket etmeyi başardı.

Bütün bu olanlardan dolayı Maliki’yi tek suçlu ilan etmek doğru bir yaklaşım olur mu peki?

Hayır, böyle bir şey söylemek kesinlikle adil olmaz. Ama Irak Hükümeti dersek daha doğru olur. Maliki kuşkusuz hükümetin başıydı ama alınan kararları uygulamada zayıf kaldı. Irak güçleri çok zalimane şiddet kullanıyordu. Bu da Iraklı Sünniler’de dışlanmışlık hissi uyandırıyordu.

Maliki’ye yönelik eleştirilerin başında ABD’nin milyarlarca dolar harcayarak kurduğu ordunun bir gün bile direnememesi geliyor.

Aslında direndiler ama yardıma gelen yoktu. Ordunun gücünü zayıflatan pek çok etken vardı. İyi komutanların çoğu ya ayrılmıştı ya da görevden alınmıştı.

Şunu da gördük, yani ben peşmergelere hayran biri olarak şunu söyleyeyim; eğer gerekli eğitim ve silahları vermezseniz, onlar da paslanır. Bu kabiliyetleri öğrenmek ve uygulamak zorundasınız. Çok şükür ki, Peşmerge Güçleri o günden sonra çok cesur ve kararlı olarak operasyonlar düzenliyor.

Yeni bir operasyon mümkün mü sizce?

Evet yani zaten bir operasyon var şu anda, ama bu bir Irak operasyonu. Kara operasyonu Irak güçlerinden oluşmalı, yoksa bir devamlılığı olmaz. Hangi güçlerin nereye konumlanacağı önceden belirlenmeli. İŞİD temizlendikten sonra o bölgede kalacak güçler yerel halk tarafından sahiplenilen ve desteklenen kesimler olmalı.

Şiiler, Sünniler ve Kürtler arasında ciddi bir güven kırılması varken, bunun tamir edilmesi bu kadar kolay mümkün olabilir mi?

Bazı köprüler tamir edilebilir, yani fizikken yıkılan köprüler gibi psikolojik köprüler de yeniden inşa edilmeli.

Sünni gruplar Şii gruplarla bu mezhep ortamında birlikte mücadele etmek ister mi?

Buna mecburlar. Belli bir aşama kat etmek için birlikte çalışmak zorundalar. Tikrit Operasyonu’nda Şiiler kesinlikle büyük rol oynadı. Sünni Araplar da vardı. Zaten birlikte çalışıyorlar. Sünni bölgesine girildiğinde bu mezhepten güçlerin sayısı artmalı.

ABD İŞİD’e karşı bir stratejisi var mı?

Var; İŞİD’i ezmek! Tikrit Operasyonu zaten bu yüzden mümkün olabildi. Aylardır süren bir operasyon, çok sayıda ölü var. Şengal ve Rabia’nın Musul’la bağlantısı kesilmiş durumda şu anda. Artık İŞİD için Suriye’den nakliye yapma imkânı kalmadı. Musul tamamen izole edildi. Peşmergeler de Dicle Nehri’nin üzerindeki bağlantıları boydan boya kesmiş durumda.

The Wall Street Journal’de “Iran, Irak’ı işgal ediyor” başlıklı bir makale yayımlandı. Abartı mı yoksa gerçeklik payı var mı?

Şu kesin ki, İran, Irak’taki pek çok olayda başrol oynadı. İran’ın siyasi açıdan Irak’taki etkisi bir gerçek. İran, Irak’ın bir komşusu ve pek çok alanda ilişkileri var. Irak, İran’la ilişki kurmak zorunda ama İran’ın bir parçası olmak istemiyor.

Peşmerge barbar savaşçılarla savaşıyor. Kürt liderler Batı’yı eleştiriyor yardım etmedikleri için. Yardımları beklentileri karşılamadı. ABD ve koalisyonda ağır silah yardımı da yapılmadı daha.

Bence en ağır silah keşif uçakları ile sağlanan muazzam istihbarat yardımıdır. F16’lar ve A10’lar günlük olarak İŞİD’I vuruyor ki dünyada bunu yapacak başka güç yok. Eğitim faaliyetleri başlamış durumda. Bence ABD ve koalisyon güçlerinin katkısı çok büyük. Fakat ben de Kürt liderin yerinde olsam daha fazlasını isterdim.

Bu belirsiz ortamda Kürtler’in geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Pek çok gelişme bir arada seyrediyor. Bazıları Kürtler açısından olumlu bazıları olumsuz. Kürt güçleri çok iyi savaşıyor. Bu da bence yeni bir durum ve yeni dinamikler yaratıyor Bağdat ve Erbil açısından. Türkiye ile de yeni ilişkiler var. Hepsi olmasa da bazı gelişmeler Kürtler’e güven veriyor. Kobani’deki YPG güçlerine yardım sağlama güçlüğünün aşılması bunlardan biriydi. Suriye Kürtleri bu açıdan Kürdistan Bölgesi’ne müteşekkir. Kürdistan Bölgesi, Kürt şehirlerindeki yüzbinlerde mülteciye yardım dağıtıyor.

Uzun bir aradan sonra geldiğiniz Kürdistan Bölgesi’ni nasıl buldunuz?

Burada yıllardır bulunmayan biri olarak Irak ve Süleymaniye’de gördüklerim olağanüstü. Siz hep burda olduğunuz için bu şaşırtıcı büyümeyi fark edememiş olabilirsiniz ama gerçekten bu durum tam böyle. Bütün Kürtler ve Kürt liderler bununla gurur duymalı.

PORTRE / David Howell PETRAEUS

7 Kasım 1952‘de Hollanda asıllı Amerikalı bir ailenin oğlu olarak Orange County, New York’da doğdu. Komando İhtisas Kursu (Ranger Training Brigade) sertifikalı olup albaylığı sırasında Savaş Tarihi doktorası aldı. Irak harekatında 101. Hava İndirme Tümen Komutanlığı görevinde bulunan Korgeneral Petraeus, Süleymaniye‘de Türk askerlerinin başına ABD askerleri tarafından çuval geçirildiği dönemde, ABD’nin Kürdistan Bölgesi’nden sorumlu komutanıydı. Başkan Barack Obama‘nın kararıyla CIA Başkanı olmadan önce ABD’nin Afganistan’daki ordularının komutanıydı. Evlilik dışı ilişki yaşadığı gerekçesiyle CIA Başkanlığı’ndan istifa etti. (Rûdaw)

Not: Rudaw’da Hêmin Lihonî imzasıyla aşağıdaki linkte İngilizce olarak yayınlanan söyleşi kısaltılarak çevrilmiştir.

What went wrong in Iraq? An interview with David Petraeus

http://rudaw.net/english/interview/22032015

ÇUVALCI GENERAL: Peşmergeye hayranım! / IŞİD izole edildi!

ttp://rudaw.net/turkish/interview/29032015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s