Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

HDP Amerika’dan aday transfer etti

hisyar ozsoy (3)

Ergülen Toprak / New York

HDP listelerinde yurtdışında yaşayan adaylara da yer verildi. Amerika’da Michigan Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Hişyar Özsoy, Bingöl’den birinci sıra adayı olarak gösterildi. Özsoy, Osman Baydemir döneminde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde siyasi danışmanlık da yapmıştı.

Aday adaylığı başvurusu için kısa bir süre önce Türkiye’ye dönen Özsoy, HDP Bingöl listesinde birinci sırada aday gösterildi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu olan Özsoy, daha sonra eğitimine Amerika’da devam etti. Amerika Teksas-Austin Üniversitesi’nde mastırını bitiren Özsoy, siyaset sosyolojisi, siyaset antropolojisi ve Ortadoğu siyaset çalışmaları alanında da doktora yaptı.

2010 yılında Amerika Yüksek İlimler Akademisi’nden kazandığı başarı bursu ile doktora sonrası çalışmalar yapan Özsoy, 2011 yılından itibaren Michigan Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyordu. Özsoy, siyaset sosyolojisi, siyasi ve kültürel antropoloji, toplumsal ve siyasal dönüşüm ile Ortadoğu tarihi ve siyaseti konularında dersler veriyordu.

Uluslararası akademik dergilere makaleler de yazan Özsoy, Osman Baydemir döneminde 2005-2008 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde siyasi danışmanlık da yapmıştı. Baydemir’in de Urfa’da aday olmasıyla birlikte, seçilmeleri halinde Özsoy ve Baydemir bir kez daha birlikte mesai yapacaklar.

DSC_0020 (2)

Amerika’da bulunduğu süre içinde Kürt Sorunu konusunda aktif olan Özsoy, son yıllarda çok sayıda uluslararası düzeyde konferansa konuşmacı olarak katılmıştı. Özsoy, geçen yıl Washington DC’de, bu yıl da New York Üniversitesi’nde Kürt Sorunu ve Rojava konusunda konuşma yapmıştı. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/middleeast/turkey/080420151

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: