Advertisements
//
You're reading...
headlines, Kurdish, kurds, New York, Politics

Wall Street Journal’de Kürdistan haritalı Ortadoğu analizi

kurdistan map

Ergülen Toprak / New York

Amerika’nın en etkili gazetelerinden Wall Street Journal’de yayınlanan “Ortadoğu’da yeni sınırlar daha az çatışma anlamına gelir mi?” başlıklı makalede Osmanlı İmparatorluğu sonrası oluşturulan yapay sınırların dağılmak üzere olduğu belirtildi. Analizde bağımsız Kürdistan’ın da yakın bir zamanda kurulacağı görüşlerine yer verildi.

Yaroslav Trofimov imzalı makalede dört parça Kürdistan haritasının yanı sıra Irak ve Suriye’deki mezhep çatışmalarından doğma potansiyeline sahip olan Alevistan, Halifelik ve Irak Şii devletleri başta olmak üzere Ortadoğu’daki birçok yeni güç merkezi sıralandı.

Birinci Dünya Savaşı’nda Avrupa ülkelerinin Ortadoğu’yu yapay sınırlara bölerek paylaştığı belirtilen yazıda, 1916’da imzalanan Sykes-Picot Anlaşması ile Musul’un Irak’a devredilme biçimi bu sınırlara örnek olarak gösterildi.

Yapay sınırların ömrünü tamamladığı belirtilen yazıda, Suriye ve Irak’ın geçen yüzyılın başında kurgulandığı biçimi ile devam edemeyeceği vurgulandı. Makalede, “IŞİD de bu yapay haritaların bir sonucu olarak ortaya çıktı” denildi.

Osmanlı ile imzalanan Sevr Antlaşması’nın Bağımsız Kürdistan Devleti’ni kapsadığını ancak bu anlaşmanın hayata geçmediğini belirten yazar, Carnegie Endowment adlı kuruluşta Ortadoğı üzerine analizler yazan Karim Sadjapour’un  “Önümüzdeki 20 yıl içinde eğer Kürdistan diye bir devlet olmazsa çok büyük bir sürpriz olur. Zaten fiilli olarak var,” dediğini yazdı.

Kürtlerin, Türkiye, Irak, İran ve Suriye’de yaşadığını anlatan yazar, “Kürtler zaten onlarca yıldır Irak Hükümeti çatısı altında sanal bağımsızlığın keyfini yaşıyor. Şimdi de Suriye’de üç kanton kurdular” dedi.

Analiz yazısında, Kürtlerin kendi dilleri ve kültürünün yanı sıra IŞİD’i de yenerek kendi sınırları üzerinde de tam hâkimiyet kurmaya başladığı kaydedildi. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/world/130420151

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: