Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

Ermeni toplumu New York’ta soykırım anması düzenleyecek

Armenian-Genocide-Times-Square

Ergülen Toprak / New York

Amerika’daki Ermeni toplumu yüzyıl önce Ermeniler’e uygulanan tehcir uygulamasını protesto etmek ve soykırım mağdurlarını anmak için Pazar günü New York’ta Times Square’de toplanacak. Mitinge Türkiye’den de bazı gruplar Türkçe, Kürtçe, Ermenice ve İngilizce pankartlarla katılarak soykırımın tanınması çağrılarına destek verecek.

Soykırımın yüzüncü yılı nedeniyle Pazar günü New York’un en büyük meydanı Times Square’de gerçekleştirilecek anma ve protesto mitingine Amerika’daki Ermeni toplumunun yanı sıra Amerikalılar ve soykırım karşıtları katılacak. Etkinlik için yapılan duyuruda, 1915 yılında 2 milyon Ermeni’nin Türk Hükümeti tarafından öldürüldüğü ifadelerine yer verildi. Çok sayıda Ermeni kuruluşunun öncülük ettiği mitingle ABD’li siyasetçilere soykırımı tanımaları çağrısı yapılacak.

ABD Başkanı Obama’nın, 24 Nisan’daki yıldönümü anmaları için yapacağı açıklamada “soykırım” ifadesi kullanmayacağı açıklandı. Obama, 2008 adaylık kampanyasında soykırımı tanıma sözü vermiş ancak sonrasında Ermenice’de “Büyük felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullanmıştı. Obama’nın bu yıl da aynı ifadeyi kullanacağı kaydedildi.

Öte yandan New York’taki mitinge HDP Washington DC Temsilciliği de davet edildi. HDP New York Grubu da hazırladıkları Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Ermenice pankartlarla mitinge kitlesel destek verecek. Amerikan Kürt Derneği (Amerikan – Kurdish Association) ve Gezi Platform NYC olarak örgütlenen Türkiyeli gruplar da mitinge katılacak.

Gruplar, Türkçe “Yüzyıllık İnkâra Karşı Soykırımı Tanı”, Kürtçe olarak da “Li Hemberî Sed Salên Înkarê. Jenoside Nas Bike” pankartı ile mitinge destek verecek.

Bu arada, bugün Washington DC’de Beyaz Saray önünde Türk toplumu tarafından düzenlenecek olan karşı mitingle Beyaz Saray’ın Ermeni Diasporası yerine tarihi belgeler ışığında değerlendirme yapması için “Bırakalım tarih karar versin” başlıklı bir miting düzenlenecek.

HDP New York Grubu ve Gezi Platformu tarafından mitinge karşı olarak yapılan çağrıda ise mitingi düzenleyen kuruluşların kafa karıştırmayı hedefledikleri belirtilerek, bu kuruluşlara tepki gösterildi. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/world/230420153

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: