Advertisements
//
You're reading...
Events, headlines, Kurdish, kurds, New York, People, Photo Gallery, Photos, Politics

‘Li Hemberî Sed Salên Înkarê Jenoside Nas Bike!’

ermeni soykırımı

Ergülen Toprak / New York

Amerika’daki Ermeni toplumu, Ermeni soykırımının yüzüncü yıldönümü nedeniyle New York’ta Times Square’de anma etkinliği düzenledi. HDP New York Koordinasyonu da mitinge Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Ermenice pankartlarla katıldı.

Türkçe “Yüzyıllık İnkâra Karşı Soykırımı Tanı”, Kürtçe “Li Hemberî Sed Salên Înkarê Jenoside Nas Bike” pankartlar ile Ermeni soykırımını protesto yürüyüşü ve mitingine katılan HDP New York grubu, 1915’teki büyük felakette yaşamlarını yitiren Ermenileri anarken, Türkiye’nin tarihiyle yüzleşmesi çağrısında bulundu.

Mitinge HDP Washington DC Temsilciliği’nin yanı sıra Amerikan Kürt Derneği (Amerikan – Kurdish Association) ve Gezi Platform NYC olarak örgütlenen Türkiyeli gruplar da katıldı.

Binlerce Ermeni ve Amerikalı’nın katıldığı anma etkinliğinde Ermeni soykırımı protesto edilirken, soykırım iddialarını reddeden Türkiye aleyhine  “Utan Türkiye” şeklinde sloganlar atıldı.

Etkinlikte konuşan Ermeni toplumunun liderleri, ABD Başkanı Obama’nın Türkiye’den çekindiği için “soykırım” ifadesini kullanmadığını belirterek, Obama’ya tepki gösterdi.

Obama, 24 Nisan’daki yıldönümü anmaları için yaptığı açıklamada “soykırım” ifadesi kullanmazken, ilk kez “soykırım” ifadesini kullanan Papa’ya destek çıkmıştı.

Obama, 2008 adaylık kampanyasında soykırımı tanıma sözü vermiş ancak sonrasında Ermenice’de “Büyük felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan Amerika’daki Türk toplumu da Washington DC ve New York’ta soykırım tezlerine karşı mitingler düzenledi. (Rûdaw)

Haber:

http://rudaw.net/turkish/world/270420154

Fotoğraflar:

http://rudaw.net/turkish/world/270420158

Videolar:

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

One thought on “‘Li Hemberî Sed Salên Înkarê Jenoside Nas Bike!’

 1. You should contact with Armenians living in West Turkey.
  Especially in Istanbul and Izmir.
  They will say the same thing that their ancestors were not rounded up for deporation like the Eastern Armenians who were armed by Russian army to attack Turks from behind in WWI.
  Armenians should talk about their history first, not Turk, Russians or other aliens…

  Like

  Posted by Mehmet Aslanak | April 29, 2015, 3:26 pm

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

 • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: