‘Li Hemberî Sed Salên Înkarê Jenoside Nas Bike!’

ermeni soykırımı

Ergülen Toprak / New York

Amerika’daki Ermeni toplumu, Ermeni soykırımının yüzüncü yıldönümü nedeniyle New York’ta Times Square’de anma etkinliği düzenledi. HDP New York Koordinasyonu da mitinge Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Ermenice pankartlarla katıldı.

Türkçe “Yüzyıllık İnkâra Karşı Soykırımı Tanı”, Kürtçe “Li Hemberî Sed Salên Înkarê Jenoside Nas Bike” pankartlar ile Ermeni soykırımını protesto yürüyüşü ve mitingine katılan HDP New York grubu, 1915’teki büyük felakette yaşamlarını yitiren Ermenileri anarken, Türkiye’nin tarihiyle yüzleşmesi çağrısında bulundu.

Mitinge HDP Washington DC Temsilciliği’nin yanı sıra Amerikan Kürt Derneği (Amerikan – Kurdish Association) ve Gezi Platform NYC olarak örgütlenen Türkiyeli gruplar da katıldı.

Binlerce Ermeni ve Amerikalı’nın katıldığı anma etkinliğinde Ermeni soykırımı protesto edilirken, soykırım iddialarını reddeden Türkiye aleyhine  “Utan Türkiye” şeklinde sloganlar atıldı.

Etkinlikte konuşan Ermeni toplumunun liderleri, ABD Başkanı Obama’nın Türkiye’den çekindiği için “soykırım” ifadesini kullanmadığını belirterek, Obama’ya tepki gösterdi.

Obama, 24 Nisan’daki yıldönümü anmaları için yaptığı açıklamada “soykırım” ifadesi kullanmazken, ilk kez “soykırım” ifadesini kullanan Papa’ya destek çıkmıştı.

Obama, 2008 adaylık kampanyasında soykırımı tanıma sözü vermiş ancak sonrasında Ermenice’de “Büyük felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan Amerika’daki Türk toplumu da Washington DC ve New York’ta soykırım tezlerine karşı mitingler düzenledi. (Rûdaw)

Haber:

http://rudaw.net/turkish/world/270420154

Fotoğraflar:

http://rudaw.net/turkish/world/270420158

Videolar:

One Comment Add yours

 1. Mehmet Aslanak says:

  You should contact with Armenians living in West Turkey.
  Especially in Istanbul and Izmir.
  They will say the same thing that their ancestors were not rounded up for deporation like the Eastern Armenians who were armed by Russian army to attack Turks from behind in WWI.
  Armenians should talk about their history first, not Turk, Russians or other aliens…

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s