1 Mayıs New York’ta Kürtler’e adandı

1 mayıs

Ergülen Toprak / New York

New York’taki 1 Mayıs kutlaması İŞİD’e karşı büyük bir direniş gösteren Kobani şehri ve Kürt özgürlük mücadelesi ile Yunanistan’da iktidara gelen Syriza partisine adandı. HDP New York Koordinasyonu’nun da katıldığı yürüyüşte, Baltimore’da siyahi bir gencin polis tarafında öldürülmesi de protesto edildi.

New York’un en büyük meydanlarından bir olan Union Square’de sendikalar ve göçmen örgütlerin birlikte düzenlediği yürüyüşe ABD’de Latin Amerikan göçmenlerin talepleri damgasını vurdu.

1 mayıs 4

New York başta olmak üzere birçok eyalette son zamanlarda polisin siyahları sokak ortasında yargısız infaz etmesinin de protesto edildiği miting, Baltimore şehrinde kısa bir süre önce polis taradından öldürülen bir siyah gencin ardından yaşanan gerginlik nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri altında geçti. New York polisi havadan altı helikopterle yürüyüşü kontrol etti.

1 mayıs 2 (2)

Miting ve yürüyüşte, çalışanların hakları başta olmak üzere, göçmen haklar ve kadın hakları, öne çıkarken, yapılan açıklamalarda da bu yılki kutlamanın İŞİD’e karşı büyük bir direniş gösteren Kürt halkına ve Yunanistan’da iktidara gelen Syriza partisine adandığı belirtildi. Açıklamada, Kürtlerin Kobani’de verdiği özgürlük mücadelesinin önemine işaret edilirken, Kobani’nin yeniden inşasına destek için de çağrı yapıldı.

1 mayıs 2 (1)

HDP New York Koordinasyonu da yürüyüşe “Bijî Yek Gulan,” “Bijî berxwedena Kobanî,” “Taksim’den Baltimore’a polis şiddetine hayır!” içerikli pankart ve sloganlarla katıldı. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/world/020520152

1 mayıs 3 (2)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s