Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

1 Mayıs New York’ta Kürtler’e adandı

1 mayıs

Ergülen Toprak / New York

New York’taki 1 Mayıs kutlaması İŞİD’e karşı büyük bir direniş gösteren Kobani şehri ve Kürt özgürlük mücadelesi ile Yunanistan’da iktidara gelen Syriza partisine adandı. HDP New York Koordinasyonu’nun da katıldığı yürüyüşte, Baltimore’da siyahi bir gencin polis tarafında öldürülmesi de protesto edildi.

New York’un en büyük meydanlarından bir olan Union Square’de sendikalar ve göçmen örgütlerin birlikte düzenlediği yürüyüşe ABD’de Latin Amerikan göçmenlerin talepleri damgasını vurdu.

1 mayıs 4

New York başta olmak üzere birçok eyalette son zamanlarda polisin siyahları sokak ortasında yargısız infaz etmesinin de protesto edildiği miting, Baltimore şehrinde kısa bir süre önce polis taradından öldürülen bir siyah gencin ardından yaşanan gerginlik nedeniyle yoğun güvenlik önlemleri altında geçti. New York polisi havadan altı helikopterle yürüyüşü kontrol etti.

1 mayıs 2 (2)

Miting ve yürüyüşte, çalışanların hakları başta olmak üzere, göçmen haklar ve kadın hakları, öne çıkarken, yapılan açıklamalarda da bu yılki kutlamanın İŞİD’e karşı büyük bir direniş gösteren Kürt halkına ve Yunanistan’da iktidara gelen Syriza partisine adandığı belirtildi. Açıklamada, Kürtlerin Kobani’de verdiği özgürlük mücadelesinin önemine işaret edilirken, Kobani’nin yeniden inşasına destek için de çağrı yapıldı.

1 mayıs 2 (1)

HDP New York Koordinasyonu da yürüyüşe “Bijî Yek Gulan,” “Bijî berxwedena Kobanî,” “Taksim’den Baltimore’a polis şiddetine hayır!” içerikli pankart ve sloganlarla katıldı. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/world/020520152

1 mayıs 3 (2)

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I cover stories for Turkish and Kurdish media. My articles are mostly about the Kurdish and Turkish societies in the U.S. Most of them are feature stories, interviews and opinions that related the Kurdish issue and Turkish politics. My articles are being published in different languages, Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 495,087 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Instagram

With dear friends War in Kerkuk! 
Kerkuk’te bombardiman ve ezan sesleri birbirine karismis durumda. Hala Hasdi Shabi terorune destek verenler utansin!!! #breakingnews #war #kirkuk Komsu / Neighbor #halloween 🙀

MyReports on Twitter

%d bloggers like this: