Barzani’nin ABD ziyareti

cropped-me1.pngKürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani uzun bir aradan sonra yeniden ABD’nin başkenti Washington’u ziyaret ediyor.

Barzani Washington DC gezisinde, ABD Başkanı Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın yanı sıra Dışişleri Bakanlığı yetkileri ve Kongre üyeleri ile de görüşecek. Bir hafta sürecek olan gezinin programında, Washington’daki diplomatik çevreler ve Kürt toplumu ile görüşmeler de var.

Kuşkusuz, Barzani’nin Washington DC gezisi Kürtler açısından son derece büyük bir önem taşıyor. Bilindiği üzere, Mesut Barzani geçen yıl Amerika gezisini son anda iptal etmiş ve Güney Kürdistan’ın iki büyük partisi KDP ve YNK, ABD’nin “terör örgütleri” listesinden çıkartılana kadar ABD ziyareti gerçekleştirmeyeceğini açıklamıştı.

Aylarca süren çabalardan sonra KDP ve YNK, geçtiğimiz aylarda “terör” listesinden çıkartıldı. Kürdistan yönetimi de uzun bir aranın ardından Kubat Talabani’den sonraki yeni ABD Temsilcisi’ni atadı. KDP ve YNK’nin listeden çıkartılmasının hemen akabinde Bayan Sami Abdul Rahman’ın KRG’nin yeni Washington Temsilcisi olarak kısa bir süre önce görevine başladı. Barzani’nin DC gezisi de yaşanan bu gelişmelerin ardından gerçekleşti. DC ziyaretinde Barzani’ye  KRG’nin eski DC Temsilcisi ve şu anda Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı olan Kubat Talabani de eşlik ediyor.

Geçen bir yıl, yani Barzani’nin ABD’yi ziyaret etmediği bu zaman diliminde Kürt-Amerikan ilişkileri tarihinin en yoğun dönemini yaşadı. IŞİD terörünün Kürdistan’a yönelik saldırılarının durdurulmasında ABD hayati bir rol oynadı.

Kürdistan’a yönelik IŞİD saldırılarının ardından yaşananlar, tüm parçalardan Kürtlerin birleşerek gösterdiği tarihi direniş, yalnıza ABD açısından değil, tüm dünya açısından da Kürtlerin Ortadoğu’da ne denli stratejik bir öneme sahip olduğunu gösterdi.

Obama yönetimi başta ikircikli davransa da ABD medyası ve kamuoyunun bastırmasıyla, PYD kontrolündeki Rojava bölgesi dahil olmak üzere geniş bir alanda Kürtler’le işbirliği yaptı. Bu işbirliği, ABD-Türkiye ilişkilerinde gerilime yol açarken, ABD’nin Kürtlerle daha da yakınlaşmasını sağladı.

Türkiye’nin Ortadoğu politikalarının iflas etmesi ABD’yi bölgede yeni arayışlara itmiş bulunuyor. Önümüzdeki 20-30 yılın politikaları bugünkü ilişkilere dayanarak belirlenecek. ABD’nin İran’la başlattığı müzakereler, Bağdat’tan hala umudunu kesmemiş olması ve Esad’a zaman zaman yeşil ışık yakması hep ABD’nin Ortadoğu’da geleceğe dönük partner arayışından kaynaklanıyor.

Kürtler yalnıza ABD için değil, Batı dünyasının tamamı için de büyük önem taşıyor. Ortadoğu’da barış umutlarının giderek azaldığı bir dönemde, Batı değerlerine sahip, kendi kültürü, kimliği ve inancını koruyan bir halk olan Kürtlerin, onlarca yıldır ödediği bedellere rağmen hala aynı coğrafyada birlikte nefes aldığı kardeş halklarla bir arada barış içinde yaşama iradesini göstermesi hem Ortadoğu için hem de Batı için büyük bir şans.

Barzani’nin tarihi ABD gezisi böyle bir atmosferde gerçekleşiyor. Güneyli Kürtler geçmişten beri ABD ile iyi ilişkiler kurdular, ancak son yıllarda ABD’nin Bağdat öncelikli politikaları Kürtlere pahalıya mal oldu. IŞİD saldırıları ABD yönetiminin de yeniden politikalarını gözden geçirmesine yol açtı.

barzani-obama1

Barzani’nin ABD gezisine, çantasında bağımsız Kürt devleti fikri ile çıkması, ziyaretin önemini daha da arttırıyor. Bugün geçmişte hiç olmadığı kadar ABD medyasında Güney Kürdistan’ın bağımsızlığını destekleyen makaleler yayınlanıyor.

Kürtlerin bir yol haritası belirleyerek kararlı bir şekilde hareket etmesi, ABD desteğinin daha kolay bir şekilde alınmasını sağlayacaktır.

Uzun bir aradan sonra böyle bir atmosferde gerçekleşen ziyaretin Kürdistan Bölgesi – ABD ilişkilerinin geleceği açısından çok ciddi sonuçlara yol açacağını şimdiden söyleyebiliriz.

http://rudaw.net/turkish/opinion/03052015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s