New York’ta oy kullanma işlemi başladı

secim 2015 2

Ergülen Toprak / New York

Türkiye 7 Haziran’daki parlamento seçimlerine hazırlanırken, Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği takvim çerçevesinde yurtdışında da oy kullanma işlemi için geri sayım başladı. Amerika’da bazı eyaletlerde bu hafta sonu oy kullanma işlemleri start alacak.

New York’ta ise 16 Mayıs Cumartesi günü başlayacak olan oy kullanma işlemi 31 Mayıs’a kadar devam edecek. Oy kullanma işlemi Türkiye’nin New York Başkonsolosluğunda sabah saat 10, akşam 19 (7pm) arasında gerçekleştirilecek.

Yurtdışındaki seçmenler ilk kez bir genel seçimde bulundukları ülkede oy kullanacağı için HDP yönetimi de yurt dışındaki seçmenlere yönelik çalışmalarını yoğunlaştırdı. HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, New York ve New Jersey başta olmak üzere birçok eyalette yaşayan seçmenlere mektup gönderdi.

secim 2015

HDP’nin seçim bildirgesindeki vaatlerinin de yer aldığı mektupta, yurt dışındaki oyların seçim sonuçları üzerinde belirleyici bir etki yaratacağını ifade eden Demirtaş ve Yüksekdağ, seçmene “sandığa gidin” mesajı verdi.

HDP New York Seçim Koordinasyon tarafından seçmenlerin ikamet ettikleri adreslere gönderilen mektupta şöyle denildi:

“Bilindiği üzere, ülkemizde 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde yurtdışında kayıtlı seçmen olarak bu kez randevu almaksızın oy kullanabileceksiniz. Oy verme işlemiyle ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

Adres: 825 Third Avenue, 5th Floor, New York, NY 10022 Tarih-Saat: 16-31 Mayıs arası hafta sonu dahil her gün (10:00am – 7:00pm)

Ülkemizdeki mevcut seçim yasaları ve politik dengeler itibarıyla 7 Haziran Genel Seçimleri kritik bir önem taşımaktadır. Geçtiğimiz Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde uygulanan randevu sisteminden ötürü oyunu kullanamayan birçok yurttaşımızın bu seçimlerde sandık başına gitmeleri seçim sonuçlarını belirleyici nitelikte olacaktır. Bu sebeplerden HDP’ye verilecek her bir oyun hayati nitelikte olduğuna inanıyoruz.”

hdp newyrok konser

Demirtaş kısa bir süre önce yurt dışındaki seçmenlere videolu bir mesaj da göndermişti.

New Jersey’de seçim şenliği

Öte yandan, HDP Pazar günü de New Jersey’de düzenleyeceği ve birçok sanatçının sahne alacağı seçim şenliği kapsamında seçmenlere yönelik çalışmalarını sürdürecek. HDP lideri Demirtaş ve bazı adaylar da canlı bağlantı yoluyla şenliğe katılanlara seslenecek.

Müşahitler belirlendi

HDP Washington Temsilciliği ile koordineli olarak bir süredir seçim kampanyası yürüten HDP New York Grubu, Türkiyeli seçmenlere yönelik bilgilendirme çalışmaları yapıyor. Türk ve Kürt seçmenlerin yanı sıra Alevi, Ermeni ve Süryani toplumuna yönelik ziyaret ve toplantılar düzenleyen HDP Grubu, oy kullanma işlemi sırasında görev alacak müşahit listeleri de belirledi. HDP Grubu, birçok yerde seçmenlere toplu ulaşım imkânı da sağlayacak.

Soma anması

HDP New York Grubu, 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma’daki maden patlamasının yıldönümünde ise Brooklyn Bridge Parkı’nda ellerinde taşıdıkları “Katilleri Tanıyoruz” dövizleri ile anma etkinliği düzenledi.

hdp new york

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s