Amerika’da sandığa ilgi az: İlk dört günde 2811 seçmen oy kullandı

secim 2015 2

Ergülen Toprak / New York

7 Haziran’daki genel seçimler için yurtdışında oy kullanma işlemi başlarken, 82 bin seçmenin bulunduğu Amerika genelinde ilk dört günde yalnızca 2811 seçmen oy kullandı. Amerika’da toplam 82 bin seçmen bulunurken, ilk dört günde seçime olan ilgi düşük kaldı.

Yurt dışında oy kullanmanın ilk kez başladığı geçen yılki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanma süresi bir gün ile sınırlı olduğu için sandığa ilgi oldukça düşük kalmıştı. Bu seçimlerde Amerika için iki hafta olarak belirlenen sürenin ilk iki gününde sandığa ilgi yetersiz kaldı.

YSK verilerine göre Amerika’da toplam 82 bin seçmen bulunurken, bu seçmenlerin 42 bini New York ve New Jersey eyaletlerinde yaşıyor. New York Başkonsolosluğu’nda seçimlerin başladığı 16 Mayıs’ta 263, 17 Mayıs’ta, 241, 18 Mayıs’ta 183 ve 19 Mayıs’ta ise 168 kişi sandığa gitti.

Amerika’da ilk dört günde toplam 2811 seçmen oy kullanılırken, New York ve diğer merkezlerde ise katılım şöyle gerçekleşti:

sandık2

Seçim 16-17 Mayıs: 

Washington DC: 110-132

New York: 263-241-104

Boston: 103-104

Chicago: 96-65

Los Angeles: 172-147

Houston: 88-131

Miami: 81-56

Toplam: 1844

secim 2015

Seçim 18-19 Mayıs: 

Washington DC: 104-64

New York: 183-168

Boston: 53-45

Chicago: 65-64

Los Angeles: 43-36

Maimi: 20-10

Houston: 52-60

Toplam:  967

.

 Yoğunluk son haftaya kalabilir

Amerika’da ilk dört günde katılım 2811 olarak gerçekleşirken, yurtdışı genelinde ise yalnızca ilk iki günde toplam 330 bin kişi oy kullandı. Birçok seçmenin oy kullanmayı son haftaya bıraktığı tahmin edilirken, özellikle son gün sandık başında büyük bir yoğunluğun yaşanması bekleniyor.

Amerika’daki yurt dışı temsilciliklerde kullanılan oylar, 31 Mayıs’ta oy kullanma süreci bittikten sonra her eyalette ayrı ayrı olarak uçaklarla Türkiye götürülecek. Sandıklar Amerika’da açılacak ancak zarflar açılmadan kullanılan oyların sayısı belirlendikten sonra oylar yeniden mühürlü kutulara kapatılarak kargo ile Türkiye’ye götürülecek ve daha sonra oylar açılarak sayım işlemi gerçekleştirilecek.

Siyasi partiler oylarla birlikte birer görevliyi de uçakla gönderme hakkına sahip.

mehmet yuksel

HDP temsilcisi de oyların taşınması sırasında uçakta olacak

Öte yandan HDP de New York’taki oyların taşınması sırasında Türkiye’ye bir görevli göndereceklerini açıkladı. HDP New York ve New Jersey seçim kampanyası için düzenlenen konsere katılan HDP Washington DC Temsilcisi Mehmet Yüksel, Periscope uygulaması üzerinden kendisi ile söyleşi yapan ünlü talk showman Rüstem Batum’a yaptığı açıklamada, oyların güvenliği için uçakla bir görevli göndermenin yanı sıra iki hafta sürecek oy kullanma işlemi için de her gün birkaç müşahit görevlendirdiklerini açıkladı. Yüksel, uzak mesafede yaşayan seçmenlere ulaşım hizmeti de sunacaklarını söyledi.

.

Demirtaş: Yurtdışı oylar baraj için kritik rol oynayacak

Etkinliğe internet üzerinden etkinliğe canlı bağlanacağı duyurulan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da teknik sorun yaşandığı için videolu mesaj gönderdi. Demirtaş, yurtdışı oyların barajın aşılmasında büyük bir rol oynayacağını kaydetti. Demirtaş, Amerika’daki yoğun seçim kampanyasının kendileri için büyük bir moral kaynağı olduğunu ifade etti.

.

Etkinliğe HDP’li adaylar Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu eski Başkanı Turgut Öker ile Ermeni aday Filor Uluk Benli de canlı bağlantı ile bağlandı. Öker ve Benli, HDP’nin farklı kesimleri kucaklayan bir parti olduğunu ifade ederken, hem parti olarak hem de seçildikleri taktirde milletvekilleri olarak farklılıkların özgürlükleri için çalışacaklarını söyledi.

HDP için şarkı uyarladı: “Îro roja me Kurdan e”

Yaklaşık 400 kişi katıldığı etkinlikte, sanatçılar Ozan Aksoy, Ali Koçyiğit ile davul zurna ekibi Soso Kardeşler sahne aldı.

New York’ta yaşayan Kürt sarkıcı Ali Koçyiğit, “Çawreşa Min” şarkısını HDP için “Îro roja me Kurdan e  – hemuyan e. Bugün Kürtlerin günüdür” diye uyarladı.

.

Öte yandan etkinlikte HDP’nin New York ve New Jersey’deki seçmenlere yönelik düzenlediği konserde, üzerinde “HDP” ve “Demirtaş” yazılı yemekler rengârenk yemeklerin ikram edilmesi ilginç bir tablo oluşturdu.

DSC_0005

 

DSC_0009

DSC_0029 DSC_0032 DSC_0047 DSC_0050

.

.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s