Advertisements
//
You're reading...
Events, headlines, kurds, New York

Suruç katliamı New York’ta protesto edildi

20150720_195052

HDP New York Grubu, Suruç’taki canlı bomba saldırısını protesto etti. Union Square’de toplanan çok sayıda kişi, saldırının insanlığı hedef aldığını belirterek, katliamların son bulmasını talep etti.

Ellerinde Türkçe ve İngilizce yazılı “Suruç’ta katliam var,” “Stop killing humanity (İnsanlığı katletmeyi durdur!)” “Stop ISIS terrorism (IŞİD terörünü durdur!)” dövizler taşıyan grup, katliamda hayatlarını kaybedenlerin isimlerini taşıyan pankartlar açarak, “Suruç’ta öldürülen çocuklarımız için yastayız” mesajı verdi.

Türkiyeli çok sayıda kişinin yanı sıra Amerikalıların da katıldığı Union Square’deki eylemde, katliamda yaşamlarını yitiren gençlerin anısına mumlar da yakıldı.

20150720_194204

20150720_194147

20150720_195717

20150720_200825

20150720_195730

(MyReports)

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: