Amerikalı Kürtler: Barzani göreve iki yıl daha devam etmeli

usakurds

Ergülen Toprak / New York

Kürt  Amerikan Toplumu – The Kurdish American Society (KAS), Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin görev süresinin iki yıl daha uzatılmasını istedi.

Kendilerini “USA Kurds” olarak adlandıran Amerika’daki Kürtler, başkanlık tartışmasının bir önce son bulması için Kürdistan Parlamentosu’na çağrıda bulundu.

KAS tarafından Rudaw’a gönderilen yazılı açıklamada, Ortadoğu’da Kürtler’in geçmişten günümüze yaşadığı acılar hatırlatılarak, gelecekte de benzer tehlikelerin olabileceği uyarısı yapıldı.

Açıklamada, “Kürtler’in kaderi haline gelen bu ezilmişlik bir gün son bulacak mı? Acaba bir gün gelecek nesiller barış içinde özgür bir Kürdistan’da yaşayabilecek mi?” diye soruldu.

Uluslaşma süreçlerinin her millet için sancılı geçtiği vurgusu yapılan açıklamada, Kürtler’in de aynı süreçten geçtiği belirtildi.

Bazı ulusların bu süreçleri kolay bir şekilde aştığı, bazılarının ise üstesinden gelemeyerek çöküş sürecine girdiği hatırlatıldı.

Başkan Barzani’nin görev süresinin iki yıl daha uzatılmasının en acil çözüm olduğu çağrısında bulunan KAS’ın açıklamasında, daha sonra şu ifadeler yer aldı:

“Bizler KAS olarak, Başkan Mesud Barzani’nin başkanlık süresinin iki yıl daha uzatılmasını istiyoruz. Başkan Barzani mütevazı bir şahsiyet olarak bir peşmerge olmaktan daha fazla bir ihtirasa sahip değildir. Geçmişinde Kürdistanı savunmaktan ve savaşmaktan başka birşey yoktur. Kaldı ki, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde kendisi son derece takdir edilen ve saygı gösterilen bir şahsiyettir.”

Kürt Amerikan Toplumu – The Kurdish American Society (KAS), New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) önünde ve New York’un merkezi yerlerinde birçok kez IŞİD’i protesto eden gösteriler yaptı. Grup, geçtiğimiz yıl Kobani’ye yardım için dayanışma konseri de düzenledi. Kendilerini “USA Kurds” olarak adlandıran Amerika’daki Kürtler, her yıl yaklaşık 100 kişinin katıldığı Newroz kutlaması yapıyor. (Rudaw)

http://rudaw.net/turkish/world/310820152

(MyReports)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s