Advertisements
//
You're reading...
Events, headlines, kurds, New York, People, Politics

IŞİD’e karşı savaşan Amerikalı New York’ta Türkiye’yi protesto etti

DSC_0003

Ergülen Toprak / New York

IŞİD’e karşı savaşmak için geçen yıl Rojava’ya giderek YPG saflarında savaşan Amerikalı Robert Rose, “Birkaç kez ölüm tehlikesi atlattım ama yakında yine gideceğim” dedi.

Genel seçimlerde HDP’yi desteklemek için “HDP New York Seçim Kampanyası Koordinasyonu” adıyla kampanya başlatan bir grup, Türkiye’de son dönemlerde devlet şiddetinin tırmandırılmasını New York’un işlek merkezlerinden biri olan Union Squere’de protesto etti.

DSC_0020Gösteriye, American Kurdish Association – Amerikan Kürt Derneği (AKA), New York ve Boston’daki Kürtler ile Türkiyeli öğrenciler katıldı.

IŞİD’in Suruç’taki saldırısında 33 kişinin hayatını kaybettiği hatırlatılan basın açıklamasında, Türkiye’nin IŞİD’e karşı ABD ile ortak operasyon adı altında barış sürecini bozarak PKK’ye operasyonlar düzenlediği ve olağanüstü hal ilan edilen birçok şehirde sivillerin katledildiği belirtildi.

Gösteride “Barış hemen şimdi!”, “Kürtler’e karşı savaşa dur de!”, “Kürdistan’a özgürlük, katliama hayır!” yazılı pankartlar açıldı.

New York’tan Haseke’ye giderek Halk Savunma Birlikleri (YPG) saflarında IŞİD’e karşı savaşan Robert Rose da protesto gösterisine katıldı.

YPG kıyafetleri ve sarı-kırmızı-yeşil fular ile gösteriye katılan Rose, Amerikalı bir arkadaşı ile birlikte YPJ bayrağı da açtı.

Rose ilk kez geçen yıl YPG’ye katılmış ve daha sonra New York’a geri gelmişti.

Temmuz ayında tekrar Rojava’ya giden Rose geçen hafta geri döndü.

Rudaw’a konuşan Rose, “IŞİD’ karşı sıcak çatışmalara katıldım. Birkaç kez ölüm tehlikesi atlattım ama yakında yine gideceğim. Bence Kürtler dünyadaki en iyi insanlar. Orada bulunduğum süre içinde çok iyi insanlar tanıdım” dedi.

DSC_0004

8 yaşında bir oğlu olan Robert, Rojava’ya dönmeden önce “IŞİD’le savaş: Sekiz yaşında bir oğlu olan baba neden New York’u bırakıp savaşa gitti?” başlığıyla hakkında NBC’de bir haber yayımlanmıştı.

Facebook profilinde de çalıştığı kurum olarak “YPJ” yazan Rose, Rojava’daki günlerine dair sayfasında çok sayıda fotoğraf paylaşıyor. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/world/01092015

Ji bo kurdî

http://rudaw.net/NewsDetails.aspx?pageid=155442

(MyReports)

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: