IŞİD’e karşı savaşan Amerikalı New York’ta Türkiye’yi protesto etti

DSC_0003

Ergülen Toprak / New York

IŞİD’e karşı savaşmak için geçen yıl Rojava’ya giderek YPG saflarında savaşan Amerikalı Robert Rose, “Birkaç kez ölüm tehlikesi atlattım ama yakında yine gideceğim” dedi.

Genel seçimlerde HDP’yi desteklemek için “HDP New York Seçim Kampanyası Koordinasyonu” adıyla kampanya başlatan bir grup, Türkiye’de son dönemlerde devlet şiddetinin tırmandırılmasını New York’un işlek merkezlerinden biri olan Union Squere’de protesto etti.

DSC_0020Gösteriye, American Kurdish Association – Amerikan Kürt Derneği (AKA), New York ve Boston’daki Kürtler ile Türkiyeli öğrenciler katıldı.

IŞİD’in Suruç’taki saldırısında 33 kişinin hayatını kaybettiği hatırlatılan basın açıklamasında, Türkiye’nin IŞİD’e karşı ABD ile ortak operasyon adı altında barış sürecini bozarak PKK’ye operasyonlar düzenlediği ve olağanüstü hal ilan edilen birçok şehirde sivillerin katledildiği belirtildi.

Gösteride “Barış hemen şimdi!”, “Kürtler’e karşı savaşa dur de!”, “Kürdistan’a özgürlük, katliama hayır!” yazılı pankartlar açıldı.

New York’tan Haseke’ye giderek Halk Savunma Birlikleri (YPG) saflarında IŞİD’e karşı savaşan Robert Rose da protesto gösterisine katıldı.

YPG kıyafetleri ve sarı-kırmızı-yeşil fular ile gösteriye katılan Rose, Amerikalı bir arkadaşı ile birlikte YPJ bayrağı da açtı.

Rose ilk kez geçen yıl YPG’ye katılmış ve daha sonra New York’a geri gelmişti.

Temmuz ayında tekrar Rojava’ya giden Rose geçen hafta geri döndü.

Rudaw’a konuşan Rose, “IŞİD’ karşı sıcak çatışmalara katıldım. Birkaç kez ölüm tehlikesi atlattım ama yakında yine gideceğim. Bence Kürtler dünyadaki en iyi insanlar. Orada bulunduğum süre içinde çok iyi insanlar tanıdım” dedi.

DSC_0004

8 yaşında bir oğlu olan Robert, Rojava’ya dönmeden önce “IŞİD’le savaş: Sekiz yaşında bir oğlu olan baba neden New York’u bırakıp savaşa gitti?” başlığıyla hakkında NBC’de bir haber yayımlanmıştı.

Facebook profilinde de çalıştığı kurum olarak “YPJ” yazan Rose, Rojava’daki günlerine dair sayfasında çok sayıda fotoğraf paylaşıyor. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/world/01092015

Ji bo kurdî

http://rudaw.net/NewsDetails.aspx?pageid=155442

(MyReports)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s