New York’ta Alan Kurdi mitingi

multeciler 6

Ergülen Toprak / New York

ABD’nin New York kentinde düzenlenen “Suriyeli mültecilerle dayanışma” mitingine katılan yüzlerce kişi, Bodrum’da cansız bedeni sahile vuran Alan Kurdi’nin fotoğraflarını açarak, ABD yönetimine “Mültecilere kapıları aç” çağrısında bulundu.

New York’un en işlek meydanlarından Union Square’de toplanan çoğu Suriye kökenli göstericiler ile Amerikalı öğrenciler, göçmenler ve Afrikan-Amerikan toplumundan temsilciler, Kobanili minik Alan Kurdi’nin sahile vuran görüntülerinin ardından tüm dünyada birinci gündem haline gelen mültecilerin durumuna dikkat çekti.

ABD’nin mülteci politikasını eleştiren konuşmacılar, ABD’nin “mülteciler tarafından kurulduğu”nu hatırlatarak, Suriyeli mültecilere kapıların açılmasını ve 2016 sonuna kadar en az 65 bin mültecinin kabul edilmesini talep etti.

Bodrum’da, Avrupa’ya gitmek üzere bindikleri botun batmasıyla birlikte annesi ve kardeşleri ile birlikte boğulan Alan Kurdi’nin fotoğraflarının medyaya yansımasının ardından mültecilerin yaşadığı dramın tüm dünyanın gündemine geldiğine dikkat çeken Arap Amerikan Derneği’nden Linda Sarsour, “Bu konunun gündeme gelmesi Alan Kurdi’nin hayatına mal oldu” dedi. Sarsour, Alan Kurdi ve mültecilerin başına gelen trajediden başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası toplumun sorumlu olduğunu söyledi. Sarsour “Suriye’de bir an önce barış ve istikrar sağlansın. Suriyeliler mülteci olmak istemiyor,” diye konuştu.

Ailesinin IŞİD’in kontrol merkezi Rakka’da olduğunu söyleyen Suriyeli Hamid Imam isimli bir genç, “Annem beni orda bekliyor. Artık IŞİD işgaline son verilsin annemi ziyaret etmek istiyorum,” dedi.

Kefenlere sarılı kurbanların temsili cesetleri ve Alan Kurdi’nin resimlerinin yanında açılan pankartlarda, “Dünyaya ve BM’ye yazıklar olsun!” “Kimse illegal değil, kimse sınır dışı edilmesin!” ifadelerine yer verilirken, atılan sloganlarla da “Sınırları kaldırın, mültecilere kapıları açın” mesajlar verildi.

Gösteride bir grup da Rojava’ya destek için bir pankart açtı. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/world/130920152

multeciler 1 multeciler 2 multeciler 3 multeciler 4 (1) multeciler 4 (2) multeciler 5 multeciler 7

MyReports

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s