Kürtçe filme Los Angeles’ta ödül!

delil bulent gunduz film

Ergülen Toprak /New York

Paris’te yaşayan Kürt yönetmen Bülent Gündüz’ün çektiği “Kürdistan Kürdistan” filmi,  Los Angeles Film Festivali’nde “En İyi Film” ve “En İyi Şarkı” ödüllerine layık görüldü.

Yönetmen Bülent Gündüz, bazı sahneleri New York’ta çekilen filmine verilen ödülleri, cansız bedeni sahile vuran 3 yaşındaki Kobanili Alan Kurdi ve Cizre’deki çatışmalarda hayatını kaybeden 10 yaşındaki Cemile’ye adadı.

Muş’ta ve New York’ta geçen yıl çekimlerine başlanan ve bu yıl tamamlanan  “Kürdistan Kürdistan” filmi,  birçok uluslaraarası festivale katıldı.

Tanınmış Kürt dengbêj Delil Dilanar’ın gerçek hayat hikâyesinin anlatıldığı filmin New York çekimleri “Özgürlük Anıtı” etrafında ve Central Park’ta gerçekleştirildi.

Bir düğünde Kürtçe şarkı söylediği için ülkesini terketmek zorunda kalan Dilanar, sürgünde geçen 20 yılın ardından memleketine döndü ve kendi hayatını anlatan bir filmde oynadı.

Birçok festivale katılan film, Los Angeles Bağımsız Filmler Festivali’nde iki ödül birden aldı.

Festivalde film, “Best Foreign Feature (En İyi Yabancı Uzun Metrajlı Film) ve “Best Original Song (En İyi Orijinal Şarkı) dallarında iki ödüle layık görüldü.

director b g

Film hakkında Rudaw’a konuşan Kürt yönetmen Bülent Gündüz, şunları söyledi:

“Ödüllerimizden birini Cizre’de evinin önünde katledilen 10 yaşındaki Cemile’nin şahsında tüm şehitlere adıyoruz. İkinci ödülümüzü de, yerinden yurdundan göç ettirilen ve küçük bedenleri sahillere vuran çocuklarımıza adıyoruz.”

Filmin dünya prömiyerinin 27 Ağustos – 7 Eylül 2015 tarihleri arasında Kanada’da gerçekleştirilen Montreal Dünya Filmleri Festival’inde yapıldığını anlatan Gündüz, şöyle devam etti:

“Prömiyer her yönüyle çok verimli geçti. Ayrıca, Montreal’de Coconcordia üniversitesi sözlü edebiyat bölümünde sinema öğrencileri ve öğretmenleri için özel bir gösterim düzenlendi. Bu da filmin Kürt sözlü edebiyatına olan katkısı oldu.”

Öte yandan “Kürdistan Kürdistan” filmi, 21-25 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Orlando Film Festivali’ne de seçildi.

Yönetmen Gündüz, “Gösterim için Avrupa ve Amerika da distribütör arıyoruz” dedi. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/culture/15092015

MyReports

afs

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s