Advertisements
//
You're reading...
headlines, kurds, New York

Mültecilere yardım haberi Amerika’da yüzbinlerce kez okundu

myreports

Ergülen Toprak / New York

MyReports geçen hafta Amerika başta olmak üzere tüm dünyada yaklaşık yarım milyon kişi tarafından ziyaret edildi.

Kobanili Alan Kurdi’nin tüm dünyayı sarsan fotoğrafları Amerikan toplumunu da mültecilere yardım konusunda arayışlara itti. Birçok kişi sosyal medyada mültecilere nasıl yardım edebileceklerini araştırırken, Chobani yoğurt firmasının geçtiğimiz aylarda yaptığı mültecilere bağış açıklamasının yer aldığı haberler sosyal medyada aylar sonra bir kez daha gündeme geldi.

Suriye ve Rojavalı mültecilerin dramı tüm dünyada birinci gündem olurken, mültecilerin dramına kayıtsız kalmak istemeyen Amerikalılar, MyReports’da yer alan “Chobani’s founder Ulukaya donates $700 million to refugeesbaşlıklı haberi sosyal medyada on binlerce kez paylaştı ve binden fazla yorum yaparak mültecilere desteklerini belirtti.

Habere yorum yapanlar, Kürt işadamı Hamdi Ulukaya’nın sahibi olduğu Chobani yoğurdundan alarak mültecilere destek mesajları verdi. Ulukaya, geçtiğimiz aylarda başta Kobanili mülteciler olmak üzere tüm dünyadaki mülteciler için servetinin yarısını bağışlayacağını açıklamıştı.

Kürt işadamı Ulukaya 2005’te New York’ta yogurt fabrikası alarak kısa süre içinde Amerika’da “yılın işadamı” seçilmişti. Ulukaya geçen yıl BM üzerinden Kobani’ye 2 milyon dolar bağışlamış, bu yıl da Bill Gates’in çağrısıyla servetinin yarısını mültecilere bağışlamak için “Tent” adlı bir vakıf kurmuştu. Bloomberg’in dolar milyarderleri listesine göre Ulukaya’nın kişisel serveti yaklaşık 1,5 milyar dolar.

Chobani firmasının sahibi Ulukaya’nın açıklamasının yer aldığı “Servetimin yarısını mültecilere bağışlayacağım” başlıklı İngilizce haber, son bir hafta içinde Amerika’da 400 binden fazla kişi tarafından okundu. Haftalık Kürtçe Rudaw gazetesinin 2012 yılında tam sayfa olarak yayınladığı Ulukaya’nın başarı öyküsünün de gazete sayfası yer aldığı haber, ABD’nin yanı sıra 193 ülkede de binlerce kez görüntülendi.

FullSizeRender

Mayıs ayında İngilizce olarak yayınlanan haber, 6 Eylül’de 27 bin, 7 Eylül’de 234 bin, 8 Eylül’de 116 bin, 9 Eylül’de 36 bin, 10 Eylül’de 11 bin ve sonraki günler de günde ortalama birkaç bin kişi tarafından okundu. Böylece haber toplamda 440 bin kez okunmuş oldu.

Habere yüzlerce kişi yorum yaparken, twitter, Facebook ve email üzerinden de binlerce kişi haberi paylaştı ve Chobani firmasına destek mesajları gönderdi.

Yapılan bazı yorumlar şöyle:

KATE: “Çok etkilendim. Aslında Chobani yoğurdu raflarda hep görüyordum ama daha önce hiç denemedim. Şimdi denemeyi düşünüyorum.”

SYLVIA PITTMAN: “Umarım bu mültecilere kendilerine bir yaşam kuracakları bir toprak verilir.”

NGAIRE AUDET: “Son zamanlarda okuduğum en iyi haber. Çok şükür böyle bir insan var. Gözyaşlarına boğuldum.”

CHERYL BARDEN WHITTLE: Chobani iyi bir yogurt bu adam da çok iyi bir insan. Müthiş bir hayat hikayesi.

GAIL NUGENT: Allah bu adamdan razı olsun. Herkese örnek olabilecek biri.

ANEESAH FURQAN-PEACE: Chobani benim ve torunum Maliyah’ın favori yogurdu. Sahibinin Kürt olduğunu bilmiyordum.

CHARLIE FRAZIER: İşte gerçek bir kahraman! Bakalım kaç tane ünlü onu örnek alacak.

VALERIE: Tam da Kürt mülteciler için dua ederken birden bu haberi gördüm. Durumlar gerçekten içler acısı ama bu haberi görünce sevinçten ağlayacaktım nerdeyse.

IRIS MILLER: Sürekli Chobani yogurt alan birisi olarak bu haber beni çok mutlu etti. Yoğurdunuz harika, lütfen hiç bir değişiklik yapmayın tadında.

FARIBA : Kanada’da yaşıyorum. Umarım bu yoğurdu burda bulabilirim. Bunda sonar tek favori yoğurdum Chobani.

ROBERTA WILLIAMS: Teshekerederim!  Sanırım yanlış heceledim. Türkiye’de bir süre kalmıştım. Başarılar!

SHILPA: Böyle haberleri görünce insanın içi ısınıyor. Umarım Kürt mülteciler birazcık olsun ferahlar bu sayede.

DANETTE: Senin gibi bir kaç insan daha olsa dünya daha güzel olurdu.

MARIA DE SÁ FERREIRA: Herkesin örnek alması gereken biri.

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,163 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: