ABD’li senatör: Türkiye’de yaşananlar büyük bir trajedi

DSC06804

Ergülen Toprak / New York

Türkiye’de son dönemlerde artan çatışmalar ve Kürt sivillere yönelik saldırılara dikkat çekmek amacıyla ABD’li senatörlere mektup kampanyası başlatıldı. Aktivistlere yanıt veren ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nin bir üyesi de Türkiye’de giderek artan şiddet olaylarını “büyük bir trajedi” olarak tanımladı ve “gelişmeleri yakından takip ettiklerini” söyledi.

“Türkiye’de devlet destekli etnik ve siyasi şiddeti durdur, demokratik sürece sahip çık!” başlıklı dilekçe kampanyası çerçevesinde New York’ta yaşayan çok sayıda Türkiye kökenli ABD vatandaşı öğrenci, akademisyen ve barış aktivistleri, “actionnetwork.org” adresi üzerinden New York senatörleri Kirsten E. Gillibrand Charles E. Schumer’e mektup gönderdi.

Kürt Sorunu’nun çözümü ve Türkiye’de son haftalarda artan şiddetin sona ermesi için başlatılan ve kısa bir süre içinde ülke çapında yaygınlaşan mektup kampanyasında şu ana kadar, birçok eyaletin senatörlerine yaklaşık 300 mektup gönderildi.

Mektupta, Türkiye’de 7 Haziran’daki parlamento seçimleri öncesinde barış sürecine son verildiği, son aylarda Kürtlere yönelik şiddet politikalarının günlük hayatın bir parçası haline geldiği ve her iki taraftan Türk, Kürt masum insanların yaşamlarını yitirdiği vurgulandı.

ABD’nin Ankara eski Büyükelçisi Eric Edelman’ın kısa bir süre önce New York Times’ta yayınlanan makalesinin de hatırlatıldığı mektupta, ABD yönetiminin AKP iktidarının IŞİD’e operasyon adı altında Kürtlere yönelik savaş politikalarına göz yummaması istendi.

Şiddet politikalarının asıl amacının HDP’yi baraj altında bırakmaya dönük olduğu ifade edilirken, HDP’ye yönelik organize saldırıların da bunun bir kanıtı olduğu kaydedildi. Mektupta şöyle denildi:

“Erdoğan’ın siyasi hırslarının, dini ve etnik azınlığa mensup masum insanlara, muhalefet partilerine ve demokrasi hareketlerine yönelik gerçekleştirilen şiddet politikalarını daha da arttırmasından endişe ediyorum.”

Mektupta ABD’nin geçmişten beri Türkiye ile iyi ilişkilere sahip olduğu hatırlatılarak ABD Senatosu’nun Türkiye’nin IŞİD’le etkin mücadele etmesi, Kürtler’le barış ve demokratikleşme konularında üzerine düşeni yapması çağrısı yapıldı.

Edinilen bilgilere göre bazı senatörler mektuplara yanıt vererek, “Türkiye’de artan şiddetin farkında olduklarını” söyledi. Aktivistlere yanıt veren ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nin bir üyesi de yaşananları “büyük bir trajedi” olarak tanımladı ve “Türkiye’de artan şiddet olaylarını yakından takip ediyoruz” dedi. Kendilerine gönderilen mektuptan dolayı memnuniyetini ifade eden Dış İlişkiler Komitesi üyesi senatör, gelişmeleri takip ederken kendilerine gönderilen mektupları göz önünde bulunduracaklarını kaydetti.

Bu arada, sosyal medyada “Ortadoğu ve Türkiye’de ezilen Kürtlere destek ver” içerikli twitlerle paylaşılan kampanyaya Amerikalılar da ilgi gösterdi.

Mektup kampanyasının linki:

https://actionnetwork.org/letters/stop-state-sponsored-political-ethnic-violence-in-turkey-and-protect-the-democratic-process

Öte yandan barış aktivistleri youtube üzerinde de “Barış istiyorum, çünkü…” başlıklı kısa video yükleme kampanyası başlattı.

Video linki:

https://www.youtube.com/embed/IxaVQg2SGDQ“>

Geçen hafta da Kurdish American Society – Kürt Amerikan Derneği (KAS), ABD Başkanı Obama ve Yardımcısı Joe Biden, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler Komitesi’ne benzer içerikli mektuplar göndermişti.

http://rudaw.net/turkish/world/210920154

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s