Amerikalı profesör uyardı: IŞİD Kobani’ye yeniden saldırabilir

DSC_0015

Dünyaca ünlü antropolog ve sosyal kuramcı David Harvey, “IŞİD fırsatını yakalarsa Kobani’ye yeniden saldırır” uyarısında bulundu.

Bazı temaslarda bulunmak üzere Amerika’ya gelen Rojava kantonları Avrupa Sorumlusu Sinem Muhammed ve New York City Üniversitesi (CUNY) öğretim üyesi, sosyal kuramcı David Harvey, CUNY Graduate Center’dea konferans verdi.

Kürt – Amerikan toplumunun yanı sıra üniversite öğrencilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişinin katıldığı konferansı, Amerika ve İngiltere’den YPG’ye katılan iki genç de dinledi.

Geçen hafta ABD’ye gelerek Washington’da temaslarda bulunan Sinem Muhammed, konferansta yaptığı konuşmada, Rojava’nın içinde bulunduğu koşulları aktardı ve özellikle Kobani’nin yeniden inşası konusunda yardıma ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

Muhammed, “Kobani’yi yeniden inşa etmekten kastımız sadece fiziki değil, aynı zamanda toplumsal yönüyle de bir ihtiyaç. Bu yüzden kooperatiflere önem veriyoruz” diye konuştu.

.

ABD’nin Kobani’nin IŞİD’den kurtarılmasına verdiği desteğe teşekkür eden Muhammed, daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarının altını çizdi.

Muhammed, YPG’nin Rojava’daki bazı uygulamalarına yönelik bir soru üzerine de “Hatalarımız olabilir ama bunları gidermek için de YPG üyelerini eğitmemiz lazım” diye konuştu.

David Harvey de IŞİD tehdidinin hala devam ettiğini belirterek, “IŞİD fırsatını bulursa Kobani’ye ve Rojava’nın diğer bölgelerine yeniden saldırır” uyarında bulundu.

Prof. Harvey, IŞİD’in karaborsada sattığı petrol sayesinde ekonomik olarak ayakta kaldığını ifade ederek, bölgede kendisiyle işbirliği yapan kesimlerin açığa çıkartılması gerektiğini vurguladı. (Rudaw)

http://rudaw.net/turkish/world/111120152

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s