Advertisements
//
You're reading...
Events, headlines, kurds, New York, Politics

Amerikalı profesör uyardı: IŞİD Kobani’ye yeniden saldırabilir

DSC_0015

Dünyaca ünlü antropolog ve sosyal kuramcı David Harvey, “IŞİD fırsatını yakalarsa Kobani’ye yeniden saldırır” uyarısında bulundu.

Bazı temaslarda bulunmak üzere Amerika’ya gelen Rojava kantonları Avrupa Sorumlusu Sinem Muhammed ve New York City Üniversitesi (CUNY) öğretim üyesi, sosyal kuramcı David Harvey, CUNY Graduate Center’dea konferans verdi.

Kürt – Amerikan toplumunun yanı sıra üniversite öğrencilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişinin katıldığı konferansı, Amerika ve İngiltere’den YPG’ye katılan iki genç de dinledi.

Geçen hafta ABD’ye gelerek Washington’da temaslarda bulunan Sinem Muhammed, konferansta yaptığı konuşmada, Rojava’nın içinde bulunduğu koşulları aktardı ve özellikle Kobani’nin yeniden inşası konusunda yardıma ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

Muhammed, “Kobani’yi yeniden inşa etmekten kastımız sadece fiziki değil, aynı zamanda toplumsal yönüyle de bir ihtiyaç. Bu yüzden kooperatiflere önem veriyoruz” diye konuştu.

.

ABD’nin Kobani’nin IŞİD’den kurtarılmasına verdiği desteğe teşekkür eden Muhammed, daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarının altını çizdi.

Muhammed, YPG’nin Rojava’daki bazı uygulamalarına yönelik bir soru üzerine de “Hatalarımız olabilir ama bunları gidermek için de YPG üyelerini eğitmemiz lazım” diye konuştu.

David Harvey de IŞİD tehdidinin hala devam ettiğini belirterek, “IŞİD fırsatını bulursa Kobani’ye ve Rojava’nın diğer bölgelerine yeniden saldırır” uyarında bulundu.

Prof. Harvey, IŞİD’in karaborsada sattığı petrol sayesinde ekonomik olarak ayakta kaldığını ifade ederek, bölgede kendisiyle işbirliği yapan kesimlerin açığa çıkartılması gerektiğini vurguladı. (Rudaw)

http://rudaw.net/turkish/world/111120152

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I cover stories for Turkish and Kurdish media. My articles are mostly about the Kurdish and Turkish societies in the U.S. Most of them are feature stories, interviews and opinions that related the Kurdish issue and Turkish politics. My articles are being published in different languages, Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 495,087 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Instagram

With dear friends War in Kerkuk! 
Kerkuk’te bombardiman ve ezan sesleri birbirine karismis durumda. Hala Hasdi Shabi terorune destek verenler utansin!!! #breakingnews #war #kirkuk Komsu / Neighbor #halloween 🙀

MyReports on Twitter

%d bloggers like this: