Diyarbakır’daki yıkım New York sokaklarında

hdk new york track

Ergülen Toprak / New York

New York’taki Kürt Amerikan toplumu Diyarbakır başta olmak üzere birçok şehirde uygulanan sokağa çıkma yasakları ve top atışları ile yıkılan sokakları, gezici araç ile Amerikalılara gösterdi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) New York grubu tarafından kiralanan reklam ve tanıtım aracının dev ekranlarında bu kez Diyarbakır ve bölgedeki yıkım ile hayatını kaybedenlere dair karelerin yer aldığı kısa bir sinevizyon gösterisi yer aldı.

Gün boyu farklı merkezlere uğrayan gezici araç, trafikte binlerce kişiye Kürtlere yönelik devlet baskıları ve son dönemlerdeki yıkım süreci yazılar eşliğinde anlatıldı.

.

Araç üzerinde İngilizce olarak “Temmuz ayından beri 61 Kürt çocuğu devlet tarafından sokağa çıkma yasaklar nedeniyle öldürüldü” ve “Kürt şehirlerinde geçen Temmuz ayından itibaren 342 kişi devlet tarafından öldürüldü”, “Türk devleti birkaç ay içinde 54 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi!”ifadelerine yer verildi.

Gezici araç, New York’un merkezi yerlerinden Union Square meydanı, Empire State binası, Wall Street bölgesi, 5. Cadde gibi dünyaca tanınan ve kalabalık mekânların yanı sıra, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi, CNN New York merkez binası gibi kurum ve kuruluşların etrafında gün boyu gezerken çevreden geçenlerin de yoğun ilgisiyle karşılaştı. (Rudaw)

http://rudaw.net/turkish/world/090120163

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s