Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

Diyarbakır’daki yıkım New York sokaklarında

hdk new york track

Ergülen Toprak / New York

New York’taki Kürt Amerikan toplumu Diyarbakır başta olmak üzere birçok şehirde uygulanan sokağa çıkma yasakları ve top atışları ile yıkılan sokakları, gezici araç ile Amerikalılara gösterdi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) New York grubu tarafından kiralanan reklam ve tanıtım aracının dev ekranlarında bu kez Diyarbakır ve bölgedeki yıkım ile hayatını kaybedenlere dair karelerin yer aldığı kısa bir sinevizyon gösterisi yer aldı.

Gün boyu farklı merkezlere uğrayan gezici araç, trafikte binlerce kişiye Kürtlere yönelik devlet baskıları ve son dönemlerdeki yıkım süreci yazılar eşliğinde anlatıldı.

.

Araç üzerinde İngilizce olarak “Temmuz ayından beri 61 Kürt çocuğu devlet tarafından sokağa çıkma yasaklar nedeniyle öldürüldü” ve “Kürt şehirlerinde geçen Temmuz ayından itibaren 342 kişi devlet tarafından öldürüldü”, “Türk devleti birkaç ay içinde 54 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi!”ifadelerine yer verildi.

Gezici araç, New York’un merkezi yerlerinden Union Square meydanı, Empire State binası, Wall Street bölgesi, 5. Cadde gibi dünyaca tanınan ve kalabalık mekânların yanı sıra, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi, CNN New York merkez binası gibi kurum ve kuruluşların etrafında gün boyu gezerken çevreden geçenlerin de yoğun ilgisiyle karşılaştı. (Rudaw)

http://rudaw.net/turkish/world/090120163

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: