Chomsky’den çağrı: Kırklar Meclisi devreye girsin!

 

NoamChomsky (1)Ergülen Toprak / New York

Dünyaca ünlü düşünür Noam Chomsky, Kürt Sorunu’nda a tansiyonun düşürülmesi için yeni bir öneriye imza attı. Chomsky, PKK ile devlet arasındaki çatışmaların durdurulması için Diyarbakır’daki Kırklar Meclisi’nin Erdoğan ve Öcalan’la görüşmesi için başlatılan kampanyaya destek vererek, gerilimin sona ermesi için acilen sivil bir girişimin devreye girmesini istedi.

Sur eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş öncülüğünde Change.org üzerinden İngilizce olarak başlatılan imza kampanyasının çağrıcıları arasında, Chomsky’nin yanı sıra çok sayıda kişi yer aldı.

Kırklar Meclisi üyelerinin de imza attığı kampanyanın çağrıcıları arasında, Amerika’da yaşayan Kürt aktivist Kanı Xulam başta olmak üzere Columbia, CUNY gibi üniversitelerin öğretim görevlileri ile çeşitli kuruluşların temsilcilerinden Mary N. Taylor, Kelly Stuart, Eleanor Finley, Fatih Seyhanoglu, Silvia Federici, Havva Kıran da bulunuyor.

Kampanya metninde son dönemlerde sokağa çıkma yasaklarıyla beraber Kürt meselesinin daha da büyük bir krizce dönüştüğü ifade edilirken, yaklaşık 200 bin insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı vurgulandı ve “Kanlı sürecin sona ermesi ve insanların evlerine dönmesi için ne gibi verimli adımların atılması gerekiyor?” sorusu yöneltildi.

Kampanyada çözüm olarak sivil ve bağımsız bir grubun Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve PKK lideri Abdullah Öcalan’la bir an önce görüşmesi önerisi dile getirildi. Üçünce göz olarak da Diyarbakır’da uzun yıllardır farklı etnik ve inanç gruplarını temsilen kente dair faaliyetler gösteren Kırklar Meclisi gösterildi. Açıklamada karar alma mekanizmasında bulunan yetkililerin önlem alınmaması yakın gelecekte binlerce insanın yaşamının riske gireceği uyarısı uyarısı yapılırken, cezaevlerinde bulunan 720 hasta siyasi tutuklunun da serbest bırakılması talep edildi.

IGFM-Abdullah-Demirbas1‘Ateşe su dökmek istiyoruz’

Kampanya hakkında Rudaw’a konuşan Demirbaş, “Ateşe şu dökmek için bir diyalog çağrısı yaptık” dedi.  Tıkanan diyalog kanallarını yeniden açmayı hedeflediklerini ifade eden Demirbaş, şöyle devam etti:

“Amacımız üçüncü taraf olarak çözüme katkıda bulunmak ve diyalog başlatmak. Ayrıca her iki tarafı bulundukları konumdan bir adım öncesine çağırmak. Her iki taraf da onurlu ‘U’ dönüşü yapıp tekrar çözüm ve diyaloğa dönmeli Parlamento devreye girmeli çözüm gücü olmalı. Sorunlar sokağa çıkma ve hendekler değil diyalogla çözülmeli.”

Öte yandan Demirbaş The New York Times gazetesine de benzer mesajları içeren bir makale yazdı. Bölgede çatışmaların yalnızca barış sürecine değil, yüzlerce cana, on binlerce göçzedeye ve binlerce tarihi eserlerin imha edilmesine yol açtığını ifade eden Demirbaş, Türkiye’de son yıllarda Türkiye’de sağlanan kısmi ilerlemelerin den geriye gittiğini vurguladı.

 

Change.org’daki kampanya linki

Rudaw Türkçe

http://rudaw.net/turkish/world/300120163

Rudaw Kurdî

http://rudaw.net/kurmanci/world/300120161

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s