Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

HDP heyeti uluslararası duyarlılık için New York’ta

DSC_0014

Ergülen Toprak / New York

HDP Milletvekilleri Osman Baydemir ve Hişyar Özsoy Washington temaslarının ardından New York’ta BM’de temaslarda bulundu. Üniversite öğrencileriyle de bir araya gelen HDP  Baydemir “Evet barikatlar var ama tankla topla değil diyalogla çözüm bulunabilir” diye konuştu.

New School’da Baydemir ve Özsoy’un yanı sıra Prof. Dr. Andrew Arato ve hukukçu Suzanne Adely panelde söz aldı. Konuşmasına Kürtçe başlayan Baydemir, İngilizce’ye tercüme için konuşmasına Türkçe devam etti. Diyarbakır Belediye Başkanı seçilmeden önce Amerika’da dil okuluna giden Baydemir zaman İngilizce de konuştu.

DSC_0008

Sur, Cizre ve Silopi’deki hendek ve barikatlar ile biten çözüm sürecinin tartışıldığı panelde Baydemir, Kürt meselesini anlatmakla başladı. Baydemir “Kürt Sorunu, Kürtlerin millet olmaktan kaynaklanan haklarını Kürdistan coğrafyasında kullanamaması sorunudur” dedi.

Baydemir bir soru üzerine de “Evet barikatlar var ama tankla topla değil diyalogla çözüm bulunabilir” diye konuştu.

HDP’li Hişyar Özsoy da Türkiye’de muhalefet eden herkesin terörist, vatan haini ve paralel kavramlarla suçlanarak, “Bu yöntem artık işe yaramıyor” dedi.

Prof. Dr. Arato da hendek ve barikat gerilimlerinden dolayı hem AKP hükümetine hem de PKK’ye yönelik eleştiriler yöneltti. Prof. Dr. Arato, AKP’nin 1 Kasım’da aldığı oyların daha çok PKK ile yaşanan çatışmalar nedeniyle gerçekleşirken, çatışmalar AKP salonda çok sayıda kişi söz alarak tepki gösterdi.”

Sorular yüzünden zaman zaman tansiyonun yükseldiği toplantı bir Türk izleyicinin sivil katliamları yönelik sorusu da büyük tepki ile karşılaştı.

Öte tandan HDP heyeti, Sur ve Cizre ve konusunda uluslararası destek toplamak için BM’yi de ziyaret etti. (Rûdaw)

http://rudaw.net/turkish/world/130220165

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: