Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

New York’tan Sur’a acil ihtiyaç yardımı

sur rudaw 2

Ergülen Toprak / New York

Amerika’daki Kürt toplumu Sur’da çatışmalardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan ailelere yardım kampanyası başlattı. Kampanyaya bağışta bulunacak olanlar, ihtiyaç sahibi her aileye 100 dolar tutarında acil ihtiyaçların yer aldığı acil yaşam paketi gönderecek. Pakette temel gıda ve çocuk bezi gibi acil ihtiyaçlar yer alacak.

Washington merkezli bir yardım kuruluşu olan Ezidî Foundation üzerinden Türkiye’ye ulaştırılacak kampanya HDK New York tarafından organize ediliyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşanan çatışmalı süreç ve insanlık dramına dikkat çekilen kampanya metninde 512 ailenin açlıkla karşı karşıya kaldığı kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Aldığımız bilgilere göre çocuklar yetersiz beslenme yüzünden sağlık problemler yaşıyorlar. Yaşam koşulları ise gün geçtikçe ağırlaşmakta. Kampanyanın amacı yaşam hakları tehdit altındaki halkımızın hali hazırdaki koşullarda temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek yaşam kutuları oluşturmak.”

İhtiyaç sahibi ailelere ulaştırılacak olan 100’er dolarlık yaşam paketinde şunlar yer alacak: “Bulgur, buğday, un, kuru fasulye, mercimek, salça, çay, şeker, zeytin, kuru incir, sıvı yağ, su, sabun, battaniye, kadın pedi, çocuk bezi, tuvalet kâğıdı.”

Yardımların Diyarbakır’da en düşük fiyattan satın alınacağı ve imza karşılığında sahiplerine ulaştırılacağı ve makbuzların bağış yapanlara ulaştırılacağı bilgi notuna da yer verildi.

Kampanya için Facebook üzerinden de “Sur İçin Yaşam Kutusu Kuru Gıda ve Temel İhtiyaç Kampanyası” başlığıyla bir etkinlik başlatıldı.

Kampanyaya ezidirelieffund.org web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

http://rudaw.net/turkish/world/160320164

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: