ABD Dışişleri Bakanlığı eski danışmanından Rojava Federasyonu’na destek

Ergülen Toprak / New York

ABD Dışişleri Bakanlığı eski danışmanlarından David Phillips, Kurdistan Bölgesi’nin bağımsızlığına desteğini yinelerken, Rojava Federasyonu’nun ilan edilmesinin de olumlu bir adım olduğunu açıkladı. Phillips “Türkiye PKK’yi siyasi grup olarak görmeli ve Kuzey Kürdistan’a otonomi tanımalı” dedi.

American Kurdish Association (Amerikan Kürt Derneği) tarafından New Jersey’de düzenlenen Newroz Bayramı kutlaması, çevre eyaletlerden gelen çok sayıda kişinin katılımıyla birlikte gerçekleştirildi.

Avusturya’da yaşayan Kürt sanatçı Bawer Can ile çok sayıda Kürt sanatçının sahne aldığı etkinliğe Kürtlerin yanı sıra Amerikan ve Türkiye kökenli insanlar da yoğun bir ilgi göstererek halaylar eşliğinde kutlama yaptı.

11 yaşındaki kızıyla geldi

ABD Dışişleri Bakanlığı eski danışmanlarından ve Columbia Üniversitesi İnsan Hakları ve Barışın İnşası Programı Başkanı Phillips, kutlamada sarı – kırmızı – yeşil renkli puşi takan 11 yaşındaki kızıyla birlikte poz verdi.

Phillips katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada kızını Kürtler’i tanıması için Newroz’a getirdiğini ifade ederken, “Kızım demin gösterilen filmi izlerken bana sordu, ‘Bunu Kürtler’e neden yapıyorlar’ diye. Kendi kendime düşündüğümde doğru düzgün bir yanıt bulamadım bu soruya” diye konuştu.

ABD’li akademisyen, “Türkiye’de masum insanların devlet tarafından öldürüldüğünü” belirtti.

Kürt Baharı’nın yazarı

Aynı zamanda 2015’te yayınlanan “Kürt Baharı” kitabının yazarı ve AK Parti’nin 2007-2010 yılları arasında başlattığı “demokratik açılım” sürecinin mimarlarından olan Phillips şöyle devam etti:

“Suruç saldırısından sonra devletin provoke etmesiyle artan şiddetin sona ermesi için tek bir yol var, o da yeniden çözüm masasına dönülmeli. Bunun için de PKK’ye siyasi grup muamelesi yapılmalı ki taraflar Kuzey Kürdistan’a da demokratik otonomiyi tartışabilsin.”

Rojava’daki kantonların birleşerek federasyon ilan etmesine destek veren Phillips, şunları söyledi:

“ABD’nin Suriyeli Kürtler dışında orada ne karada bir gücü var, ne de bir dostu. Rojava’da Federasyon ilanı çok olumlu bir adımdır. Hem Suriye, hem de Türkiye için yararlı olacaktır ki Türkiye için demokratik otonomi dışında başka bir seçenek yok. ABD Salih Müslim’e vize vermeli ve Müslim’ü Washington’a davet etmeli. Umarım bir sonraki Newroz’a Müslim aramızda olur. ABD, Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile ortak çalışmalarını arttırmalı ve askeri desteğin yanısıra siyasi ve diplomatik destek ve vermeli.
Güney Kürdistan’a bağımsızlık

Güney Kürdistan’a gelince, Irak artık birarada kalamaz. ABD bu gerçeğin farkına varmalı. Irak Kürdistanı’nın bağımsızlığı için uluslararası camiaya çağrı yapmak istiyorum. ABD bizim tek ve en iyi arkadaşımız olan Kürtler’e destek vermeil, Erdoğan’ın otoriter rejimine değil. Kürtler insan hakları ve demokrasinin en önemli savunusu. Hepinizin bildiği bir Kürt deyişinde söylendiği gibi Kürtler’in dağlardan başka dostu yok. Bizim de Ortadoğu’da dostumuz yok Kürtler’den başka. Kürtler hedeflerine ulaşana kadar sesimizi çıkartmaya devam edeceğiz. O hedefler de makul, asil ve onurlu olan hedeflerdir.”

Kürt gençleri Phillips’le birlikte resim çektirirken, bazı gençler de ABD, Halk Savunma Birlikleri’nni (YPG) bayraklarının birleştirilmiş olarak yer aldığı dövizler açtı.

Kutlamada konuşan bir diğer akademisyen de New Shcool hocalarından Debbie Bookchin’dı.

Bookchin, PKK lideri Abdullah Ocalan’ın Amerikalı  düşünür babası Murray Bookchin’in fikirlerinden yararlanmasından büyük bir onur duyduğunu söyledi. (Rûdaw)

http://rudaw.net/NewsDetails.aspx?pageid=203060

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s