Öcalan – Gülen takası iddiası

Ergülen Toprak / New York

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Zirvesi sırasında dağıtılan SETA’nın “Democracy Watch” kitabında Abdullah Öcalan’ın daha önce dile getirdiği Fethullah Gülen’le ilgili takas iddiası da yer aldı. Kitapta ABD yönetimi de Gülen’i korumak ve darbeyi acık bir şekilde desteklemekle suçlandı.

fullsizerender-2
Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) tarafından 15 Temmuz darbe girişimini anlatmak amacıyla uluslararası kamuoyuna yönelik olarak İngilizce olarak hazırlanan “Democracy Watch” başlıklı kitapta 9 ilde 176 kişi ile yapılan söyleşiler yer aldı.

Yabancı medya, elçilikler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve hükûmetlere yönelik bilgilendirme amacı taşıyan kitapta 15 Temmuz darbe girişimine dair toplumsal algı araştırmasına yer verildi.

Ağırlıklı olarak 18 yaşından büyüklerle yapılan söyleşilerde 15 Temmuz gecesi darbeyi durdurmak için sokağa için insanların nasıl bir motivasyonla hareket ettiğine dikkat çekildi. Yaşının 82 olduğunu belirten ve darbe gecesi Ankara Kızılay’a çıkan bir kişi şunları anlatıyor:

“Jetler 20.30 gibi uçmaya başladı. Bir şeylerin yolunda gitmediğini hissettim. Ordumuzun bir yerlere saldıracağını düşündüm önce. Darbe ihtimali aklıma bile gelmedi. Kenan Evren darbesini yaşadım, üç darbeye tanıklık ettim. Yaşım 82 ve ömrümde böyle bir şey görmedim.”

Abdullah Öcalan’ın daha önce dile getirdiği “ABD 1999’da beni Türkiye’ye teslim etti, aynı yıl Gülen’i Amerika’ya aldılar” iddiası da İzmirli 29 yaşındaki bir kadın tarafından kitapta şöyle dile getirildi:

“ABD Öcalan’ı bize teslim etti ve aynı tarihlerde Gülen ABD’ye gitti. Daha fazla bir şey söylemeye gerek olduğunu sanmıyorum.”

Öcalan’ın daha önce dile getirdiği “Gülen’le takas” iddiasını unlu istihbaratçı Mahir Kaymak da yıllar önce dile getirmişti. Gülen Cemaati ile 17-25 Aralık 2013’te yaşanan kriz ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası AKP’li bazı milletvekilleri de aynı iddiayı ileri sürmüş, Erdoğan da konunun hatırlatılması üzerine “Şimdi geriye dönüp baktığımda tam da böyle olmuş” demişti.

SETA Vakfı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından kurulmuştu. Vakfın Genel Koordinatörü Burhanettin Duran da BM zirvesi sırasında Erdoğan’a eşlik eden heyette yer almış ve Erdoğan’ın Fethullah Gülen’e yönelik tezlerine destek vermek için birçok toplantıda hazırladıkları kitabı yabancı muhataplarına dağıtmıştı.

Kitapta birçok kişi de ABD, Avrupa Birliği ve NATO’nun darbeye önemli bir destek verdiğini iddia etti.

Darbe girişiminin ardından Erdogan ABD yönetimine yönelik defalarca “Gülen’i iade edin” çağrılarında bulunurken, Erdoğan taraftarları da ABD’yi Gülen’i korumak ve açık destek vermekle suçluyor.

img_7318-2

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s