Advertisements
//
You're reading...
Uncategorized

‘Doğudan Batıya Yolculuk’ sergisi New York’ta bir numara seçildi

Ergülen Toprak / New York

Dünyaca tanınan sanatçı Ahmet Güneştekin’in yeni sergisi “Doğudan Batıya Yolculuk” New York’ta bir numara seçildi. Dünyanın en önemli sanat haberleri sitesi Artnet News’in liste başı olarak tavsiye ettiği sergide, “Mem u Zin’in Masumiyeti” ve “Şahmaran” gibi Kürt destanlarının yanı sıra  Kuran-ı Kerim’de de geçen “Zulkarneyn” efsanesi ile Anadolu, Yunan ve Mezopotamya mitolojisinden esinlenen 43 tablo ve heykel yer aldı.

New York’ta bu hafta görülmesi gereken dokuz sergi arasında liste başı olan “Doğudan Batıya Yolculuk” sergisi geçtiğimiz günlerde New York’ta geniş bir katılımla açıldı. Marlborough Galeri’nin Manhattan’da 57’nci sokaktaki binasındaki açılışa sanatçı Ahmet Güneştekin ve Marlborough Galleri’nin Başkanı Pierre Levai’nin yanı sıra Türkiye’nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ile sergi için İstanbul’dan New York’a gelen Fatih Altaylı ve Ertuğrul Özkök gibi Türk medyasının tanınan isimleri katıldı.

Ülker Grubu’na ait Godiva’nın sponsor olduğu sergiye New York’taki sanat çevrelerinin yanı sıra Amerika’da yaşayan Türkiye kökenli Kürt ve Türk toplumunun önde gelen isimleri de sergiye yoğun ilgi gösterdi.

Times Square meydanındaki dev billboardlarda da tanıtımları yapılan sergi, Güneştekin’in geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da kaldırılan “Kostantiniyye” sergisi nedeniyle Amerikan medyasında da geniş yer buldu. Fox TV sergiyle ilgili ayrıntılı bir haber yaparken, Güneştekin’in çocukluğundan itibaren devam eden sanat serüvenine yer verdi. Haberde Güneştekin’in İstanbul’daki sergisinin kaldırılmasına dair tartışmalara da yer verildi.

Dünyanın en önemli sanat haberleri sitesi Artnet News de Güneştekin’in sergisini New York’ta haftanın görülmesi gereken dokuz sergisi arasında liste başı olarak tavsiye etti.

“Journey from East to West” is on FOX5 TV

Marlborough Galeri’de 4 Şubat’a kadar açık kalacak olan sergide “Mem u Zin’in Masumiyeti”, “Meleki Tavus” ve “Şahmaran” gibi Kürt destanlarının yanı sıra Kuran-ı Kerim’de de geçen “Zulkarneyn” efsanesi ile Anadolu, Yunan ve Mezopotamya mitolojisinden esinlenen 43 tablo ve heykel yer aldı. “Mezopotamya’nın Muhafızı”, “Nemrud’un Sonu”, “Troy Serisi”, “İstanbul’la Yüzleşme”, “Kostantiniyye Serisi”,  “Anka’nın Düşü”, “Leda’nın Aşkı”, “Prometheus’un Dinmeyen Acısı” isimli eserler sergide öne çıkıyor.

‘The sun is the source of my art’

Güneştekin’in eserleri arasında, küçüklüğünde annesinden gördüğü ve çoğu Kürt kadının hem yokluktan hem de işe yaramayan eski kumaşları yeniden değerlendirmek amacıyla başvurduğu yama yöntemiyle elde ettiği kendisine has rengârenk tabloları da “Pathcwork” kategorisinde sergide en çok ilgi gören eserler arasında yer aldı.

Sculpture removed in Turkey after protests over Byzantium name

Güneştekin’in “Kostantiniyye” sergisi geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da bir alışveriş merkezinin önünde sergilenirken, İstanbul’un eski adı olan “Kostantiniyye”nin Bizans dönemini çağrıştırdığını iddia eden bir grubun saldırısı üzerine sergi önce siyah bir branda ile kapatılmış, sonra da belediye tarafından kaldırılmıştı.

http://www.rudaw.net/turkish/culture/15012017

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: