ABD – Türkiye ilişkileri çıkmazda!

an-uncertain-allyErgülen Toprak / New York

Geçmişte Kürt meselesinin çözümü için AKP hükümetlerine raporlar sunan ABD’li tanınmış strateji uzmanı David Phillips yarın piyasaya çıkacak olan “Belirsiz Bir Müttefik” adlı kitabında Türkiye-ABD ilişkilerinin son dönemlerde çıkmaza girdiğini yazdı.

Türkiye’nin demokrasiden uzaklaştığını ifade eden Phillips, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “diktatörlük”le suçlarken, “Şimdiye kadar Türkiye’ye en az kırk defa gittim ama bu kitap yayınlandıktan sonra Türkiye’ye gidersem ben de tutuklanabilirim” diye kaygılandığını yazdı.

Columbia Üniversitesi İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı ve aynı zamanda The Huffington Post’ta Kürt meselesi, Türkiye siyaseti ve İŞİD’le mücadele ağırlıklı yazılar yazan Phillips, uluslararası alanda sayılı think tank kuruluşlarından Atlantic Council’ın yanı sıra, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray’da da Ortadoğu ve Balkanlar’la ilgili geçmişte danışmanlık görevlerinde bulundu.

Son yıllarda daha çok Kürt meselesi üzerine yazan ve ABD yönetiminin Ortadoğu’da Kürtleri esas alan politikalar izlemesini isteyen Phillips, ABD’nin Rojava’ya tam destek vermesini, PKK’yi “terör” listesinden çıkarmasını ve Irak Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığını desteklemesini öneriyor. Phillips iki yıl önce yayınladığı “Kürt Baharı” isimli bir kitabında da benzer görüşleri dile getirmişti.

Phillips, yarın piyasaya çıkacak olan “Belirsiz Bir Müttefik: Erdoğan’ın Diktatörlüğü Altında Türkiye” başlıklı yeni kitabında ise Türkiye’de Siyasal İslam’ın yükselişini, Erdoğan’ın siyasi hayatını ve İŞİD terörünü ele alıyor. Kitapta Kürt meselesi de ana başlıklardan biri olarak yer alıyor.

Erdoğan’ın “Demokrasi bir dolmuş gibidir, gideceğiniz yere vardığınızda inersiniz” sözleriyle başlayan kitapta Erdoğan’ın çocukluğu, ilk gençlik yılları, İmam Hatip’te okuduğu dönem ayrıntılı olarak islenirken, bu dönemde sergilediği davranışların ilerde siyasi hayatına nasıl yol vereceğine ışık tutuluyor.

Erdoğan’ın Necmettin Erbakan’la tanışması, Milli Görüş Hareketi’ne katılması ve ardından gelen İstanbul Belediye Başkanlığı’nın detaylı olarak incelendiği kitapta, kısa sureli cezaevi deneyiminden sonra AKP’nin kuruluş süreciyle birlikte hem Erdoğan’ın hem de Türkiye’nin bambaşka bir mecraya geçtiği belirtiliyor.

Erdoğan’ın Irak savaşı sürecinde bir dönem acemilik yaşadığı ancak daha sonra ABD ve Avrupa ilişkilerinde uzun yıllar başarılı olduğu vurgulanan kitapta, Türkiye’nin bir kaç yıl öncesine kadar Ortadoğu ülkelerine model olarak gösterildiği, ancak Suriye’deki iç savaştan sonra Erdoğan’ın “diktatörleşme” eğilimine girmesi nedeniyle bu algının ortadan kalktığı yazılıyor.

Kitapta, bir yandan eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün politik tutumu ve görüşleri övülürken, diğer yandan “politik olarak saf” ve “pasif” olarak eleştiriliyor ve Gül’ün partideki kontrolü Erdoğan’a bırakarak hata yaptığı görüşüne yer veriliyor. Kitapta ayrıca Gül’le ilgili “isteseydi Cumhurbaşkanlığı görevini bıraktıktan sonra AKP Genel Başkanlığı’na aday olabilir ve Başbakan olabilirdi ama o Erdoğan’a vefalı davranmayı tercih etti” ifadelerine yer verildi. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “kukla” benzetmesi yapılırken, “tüm rakiplerini devre dışı bırakan” Erdoğan’ın HDP’li siyasetçilerden kurtulmak için de dokunulmazlıklarını kaldırarak hapse girmelerine yol açtığına yer veriliyor.

david phillips 1 (1)

Türkiye’nin İŞİD ve Suriye’deki radikal örgütlere desteğine yönelik iddialar, PKK ile sürdürülen barış surecinin sona erdirilmesi ve çatışmaların yeniden başlaması, İŞİD’in Türkiye’ye yönelik saldırıları, 15 Temmuz askeri darbe girişimi, FETÖ operasyonları, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları, Gezi süreci ve Erdoğan’ın başkanlık hayalinin de yer aldığı kitabın son bölümünde Erdoğan’a “diktatör” benzetmesi yapılırken şu satırlara yer veriliyor:

“Komplo teorilerine göre Erdoğan büyük ihtimalle darbe olacağının haberini almıştı ama bastırmak yerine bir süre izlemeyi tercih etti ve daha sonra da bastırdı. Darbeyi önlemek Türkiye’ye demokrasi getirmedi. Erdoğan Türkiye’yi büyük bir cezaevine çevirdi. Türkiye derinden bölünmüş durumda, Türkler ne istediklerine karar vermeli, diktatörlük mü yoksa özgürlük mü istiyorlar?”

Kitabın son bölümünde önerilere yer verilirken, ABD yönetiminin PKK’yi terör listesinden çıkarması, Rojava’ya yardım etmesi ve Türkiye’nin Kürtlerle barışması için çaba göstermesi gerektiği belirtildi. Cizre’de yaşanan katliama yönelik uluslararası soruşturma başlatması önerisinde bulunan David Phillips şahsi duygu ve kaygılarını da kitabın son bölümünde şöyle ifade etti:

“Türkiye’yi en az kırk kez ziyaret ettim. Saygı duyduğum ve hayran olduğum çok Türk arkadaşım var. Çok nazikler ve iyi evsahipliği yapıyorlar. Tanıdığım Türkler modern ve ilerici. Türkiye’deki Kürtler de çok asil ve onurlular, hem de çok acı çektikleri zamanlarda bile. Onlar parlak bir geleceğin AB üyeliğinden geçtiğine inanıyorlar. Türkler son zamanlarda çok hüzünlü. Erdoğan’ın son OHAL ilanı onlarda çok büyük bir umutsuzluğa yol açtı. Bir akademisyen olarak yıllarını Türkiye üzerine harcamış biri olarak ben de hüzünlüyüm. Wikileaks belgelerine bakılırsa Türk hükümeti yazışmalarımı izliyormuş. 14 yazışmada benden ABD’nin dış politikasını tayin eden ve PKK ile barış önerdiğim için Türkiye’ye ihanet eden bir isim olarak sayıyorlar. Hatta bir arkadaşım şöyle uyardı: Bu kitaptan sonra Türkiye’ye gidersen tutuklanabilirsin.”

http://www.rudaw.net/turkish/world/270220173

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s