Advertisements
//
You're reading...
headlines, People, Photo Gallery, Photos, Uncategorized

Hayalet gemili gölde heyecan dolu bir gün

Ergulen Toprak

Bu resimde gördüğünüz kayalıklar aslında bir “hayalet gemi”yi oluşturan birer parça. Bize Crater Lake’i (Krater Gölü) gezdiren kaptanımız böyle tanıtıyor bu kayalıkları. Kim bilir bu kayalıklara Phantom Ship (Hayalet Gemi) ismini kimler takmış. Bu görüntüye bakınca pek de haksız sayılmazlar aslında. Bu manzarayı gördükten sonra gölün etrafında bir gece kamp yapmaya var mısınız?

Göldeki maceramıza başlamadan önce Crater Lake’i biraz tanıyalım. Bu gördüğünüz masmavi göl manzarasını Amerika’nın Oregon eyaletinde bulunan 2,487 metre yüksekliğindeki Mazama Dağı’nın zirvesinde yaklaşık 8 bin yıl önce meydana gelen volkanik bir patlamadan sonra oluşan devasa bir çukura borçluyuz.

http://www.cnnturk.com/seyahat/dunya/hayalet-gemili-golde-heyecan-ve-korku-dolu-bir-gun?page=2

Fotoğraflar: Ergülen Toprak

Crater Lake izlenimlerine fotoğraf galerisinden devam edin…

 

Videolar: Ergulen Toprak

 

crater lake photo 1

Bu resimde gördüğünüz kayalıklar aslında bir “hayalet gemi”yi oluşturan birer parça. Bize Crater Lake’i (Krater Gölü) gezdiren kaptanımız böyle tanıtıyor bu kayalıkları. Kim bilir bu kayalıklara Phantom Ship (Hayalet Gemi) ismini kimler takmış. Bu görüntüye bakınca pek de haksız sayılmazlar aslında. Bu manzarayı gördükten sonra gölün etrafında bir gece kamp yapmaya var mısınız?

crater lake photo 2

Göldeki maceramıza başlamadan önce Crater Lake’i biraz tanıyalım. Bu gördüğünüz masmavi göl manzarasını Amerika’nın Oregon eyaletinde bulunan 2,487 metre yüksekliğindeki Mazama Dağı’nın zirvesinde yaklaşık 8 bin yıl önce meydana gelen volkanik bir patlamadan sonra oluşan devasa bir çukura borçluyuz.

crater lake photo 4

Kıyı uzunluğu 35 km ve en derin noktası 594 metre olan Crater Gölü, bu özelliğiyle dünyada en derin 7. göl olarak biliniyor. Göle akan bir nehir yok, gölden sızan su da. Gölün ilk oluşumundan sonra binlerce yıldır tek su kaynağı ise kar ve yağmur suları.

crater lake photo 3

Amerika’nın batı yakasında California’nın kuzeyden komşusu olan bulunan Oregon eyaleti yeşilliği ve ormanları ile biliniyor. Özellikle Krater Gölü çevresi dağcılık ve kamp yapanlarla, doğal hayat ve yabani hayvanları gözlemlemek için birebir.

crater lake photo 5

Gölün etrafında bir uyarı. Özetle şöyle diyor: “Bu bölgenin toprak yapısı tırmanış faaliyetleri için elverişli değil. Güvenliğiniz için tırmanış faaliyetlerinden uzak durun! Ayrıca lütfen yabani hayvanlara yiyecek vermeyin, çünkü hazıra alışırlarsa doğal yaşamlarını sürdüremez hale gelebilirler.”

crater lake photo 7

Gölün ortasındaki adanın ismi Wizard Island yani Büyücü Adası. Adanın tepesindeki çukurun adı da pek geri kalmıyor: Witches Cauldron Cadı Kazanı! Hayalet Gemi’den sonra Büyücü Adası derken, fotoğraftaki Cadı Kazanı’ndan sonra siz en iyisi mi burada bir gece kamp yapma fikrinizi gözden geçirin.

crater lake photo 8

Çok korktunuz değil mi? Ama tek korkan siz değilsiniz! Kameramıza yakalanan bu iki aşık da korkudan birbirlerine sarılmış olsa gerek…

crater lake photo 9

Bu geyik de bizi gördükten sonra çok korkmuşa benziyor. Belki de bizi Hayalet Gemi’nin ya da Büyücü Adası’nın sakinleri sandı. “Korkma, biz dostuz,” dedik ama daha cümlemizi tamamlamadan kayıplara karışmıştı. Belli ki muhabbetle fazla arası yok.

Crater Lake Photo 10

Gölde akşamüzeri müthiş bir manzaraya tanık olunca yalnızca bir dakika süren bu görüntüyü kaçırmamak için peş peşe kareler çekiyoruz. Bir sonraki karede ay bulutların arkasında, göldeki yansımasından ise eser kalmıyor.

crater lake photo 12

“Tehlike! Düşen taşlara dikkat edin!”

crater lake photo 11

Karşınıza ayı çıkacağını garanti edemeyiz ama taş düşeceğine bahse girebiliriz!…

crater lake photo 6

Burası aşağıya yuvarlanmak isteyenler için “ideal” bir patika. Aman güvenli yollardan aşağıya inin!

Crater Lake Photo 13

Büyücü Adası ve Cadı Kazanı’nı arka plana alan bir fotoğraf çalışması.

Crater Lake Photo 14

Ertesi gün gölde yapacağımız boat turu öncesinde yukardan bol bol fotoğraf çekiyoruz, bir sonraki gün gölde başımıza gelecekleri bilmeden.

Crater Lake Photo 15

Yeşille mavi bir arada! Daha ne isteyebiliriz ki!…

Crater Lake Photo 16

Ertesi gün gölde yapacağımız tekne turuna kuşbakışı bir bakış!

crater lake photo 17

Göldeki turumuza eşlik etmek isteyen bir sincap. Bir aksilik olursa tekneyi ilk kimin terk edeceği konusunda yolcular arasında bir tartışma yaşanmasına gerek kalmayacak.

crater lake photo 18

Yola koyulduk bile. Hava sanki biraz bozacak gibi. Yolcular ise tedirgin sanki…

crater lake photo 199

Yagmur bulutları toplanınca gölün rengi iyice karardı. Rüzgarla birlikte gölde başlayan hafif dalgalanma teknenin ardında bıraktığı dalgalarla birleşince…

crater lake photo 19

Doğa Ana’dan daha güzel bir heykeltraş olmadığına göre bize de bu harika görüntüyü resmetmek düşüyor…

crater lake photo 21

Hava iyice bozdu! Biz buraya nasıl düştük? Bu havada en son olmak isteyeceğimiz yer gölün ortasında bir teknede olmak olurdu.

crater lake photo 22

Hava normal şartlarda sıcak olmasına rağmen, yağmur ve rüzgârın etkisiyle teknedekiler soğuktan donmak üzere. Böyle olacağını bilseler yine tura katılırlar mıydı acaba?

crater lake photo 23

Sular yavaş yavaş yükseliyor, içimizi hafif bir korku sarıyor.

crater lake photo 24

Kaptanımız kara kara düşünüyor teknedekileri buradan nasıl sağ salim çıkartırım diye…

crater lake photo 25

Fırtınaya yakalanınca kameramızı kullanamaz olduk. Sonraki fotoğrafları telefonla çekmek zorunda kalıyoruz.

crater lake photo 26

Tekne turumuzu sonlandırırken alabora olma tehlikesi yaşayınca teknede oluşan panik havası kameramıza böyle yansıyor.

crater lake photo 27

Fırtına üzerine beklenenden erken biten göldeki maceramızın sonunda kaptanımız ve mürettebatımız tekneyi zor da olsa kıyıya yanaştırmayı başarıyor. Tekneden korku içinde ayrılanlar derin bir nefes alırken, göldeki turda iki saatlik bir göl macera ile ayrılıyor.

crater lake photo 28

Teknemiz uzun süreli uğraşlardan sonra güvenli bir şekilde tahliye edilirken ortaya çıkan görüntüler.

crater lake photo 29

Bizden sonra Crater Gölü’nün üzeri tamamen kara bulutlarla kaplanıyor.

crater lake photo 30

Çok ıslandık şimdi de biraz ısınalım.

crater lake photo 31

Ve bitiriyoruz. Ertesi gün göle son bir bakış ve olmazsa olmaz olan selfie…

 

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: