Advertisements
//
You're reading...
Events, headlines, kurds, New York, People, Photo Gallery, Photos, Politics, Uncategorized

New York sokaklarında bir kadın peşmerge

DSC_0025Ergülen Toprak / New York

UNESCO tarafından bu sene ikincisi verilen Global Umut Koalisyonu ödülünü almak için New York’a gelen kadın peşmerge Koçer Doski, üzerinde pesmerge üniforması ile meraklı bakışlar arasında New York sokaklarını gezdi.

Geçen sene ilki IŞİD mağduru Ezidi kızı Nadia Murad’ın da aralarında bulunduğu 8 kişiye verilen “Sıradan Kahramanlar” ödülleri bu yıl dünya genelinde aşırı şiddet ve hoşgörüsüzlük ve terörle savaşan 10 kişiye verildi.

BM Genel Kurulu sürecinde gerçekleştirilen Global Umut Koalisyonu ödül törenine katılmak için New York’a gelen Teğmen Koçer Doski, kaldığı otelde Rûdaw’ın canlı yayınına katıldı.

BM’den kadın peşmergeye ödül

 

Koçer Doski, Rûdaw ekibiyle birlikte BM Genel Kurulu’na giderken New York sokaklarını dolaştı.

 

This slideshow requires JavaScript.

Törenin yapıldığı BM Genel Kurulu alanına giderken şehrin belli bir bölümünde trafiğin kapalı olmasından dolayı uzun süre yürümek zorunda kalan Teğmen Koçer Doski, ödül töreninde, “Bu ödülü ülkeme, halkıma ve şehit düşen peşmergelere adıyorum. Artık yeter, özgürlük ve bağımsızlık bizim de hakkımız. Daha ne kadar bekleyeceğiz” dedi.

This slideshow requires JavaScript.

Global Umut Koalisyonu web sayfasında Teğmen Doski’nin bu ödüle layık görülmesinde, “IŞİD’e karşı verdiği mücadele ve örgütleme yeteneği ile ilham verici bir liderlik sergilediği ve özellikle Ezidî ve Hıristiyan toplumunu IŞİD’den kurtarmak için büyük kahramanlık göstermesi” gerekçe gösterildi.

Tanıtım yazısında, IŞİD’in barbarlıklarına birinci kaynaktan tanıklık eden ve savaşan Teğmen Doski’den övgülerle bahsedilirken, “zeki, enerjik ve tutkulu” olduğu kaydedildi.

1990 Duhok doğumlu olan Koçer Doski, 2008 yılında liseden mezun olduktan sonra Zaxo Askeri Akademisi’ne kaydoldu.

Koçer Doski, 8 yıldır peşmerge olarak görev yapıyor.

http://www.rudaw.net/turkish/world/230920171

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,163 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: