Advertisements
//
You're reading...
Events, headlines, kurds, New York, People, Photo Gallery, Photos, Politics, Uncategorized

BM Güvenlik Konseyi üyelerinden ‘Peşmerge’ belgeseli

Bernard Levi at UN (4)Ergülen Toprak / New York

Ünlü Fransız yazar Bernard Henry Levi’nin çektiği “Peşmerge” belgeseli BM Genel Merkezi’nde gösterildi. BM Güvenlik Konseyi’nin iki daimî üyesi Fransa ve İngiltere’nin ev sahipliğinde gösterilen belgesel büyük ilgi gördü.

Belgeselin duyurusunun yapılmasından kısa bir süre sonra geçtiğimiz Cuma günü davetiyeler sona ererken, belgeselin sonunda yer alan “bu savaş daha bitmedi” mesajı izleyicilerden büyük alkış aldı.

BM Güvenlik Konseyi toplantılarının yapıldığı katta dünya liderlerinin ekonomik ve sosyal konuları görüştüğü salonda gösterilen belgeseli yaklaşık 500 kişi izlerken, açış konuşmasını yapan Fransa’nın BM Daimî Büyükelçisi Francois Delattre Kürtlerin İŞİD’e karşı verdiği mücadelenin önemini anlattı.

Belgeselin yönetmeni ve tanınmış Fransız yazar Levi de yaptığı konuşmada, “Kürt savaşçılar dünyanın hayranlığını hakkediyor. Kürdistan’ın aydınlık dağları bir gün Ortadoğu’yu aydınlatacak” diye konuştu.

Fransa ve İngiltere’nin BM Daimî Temsilciliklerinin ev sahipliğinde belgeseli birçok ülkeden diplomatların yanı sıra New York’taki farklı kesimler ve Kürt toplumundan çok sayıda kişi izledi. Bazı izleyiciler salonda Kürdistan bayrağı açtı.

Gösterimin sonunda yönetmen Bernard Levi izleyicilerle bir süre sohbet etti, bazı izleyicilerle de hatıra fotoğrafı çektirdi.

Belgeselin konusu

Peşmergelerin IŞİD’e karşı verdiği savaştan sıcak çatışma görüntülerinin yer aldığı belgeselde, Kürtlerin onlarca yıldır verdiği mücadele, uzun yıllardır peşmerge ordusunda yer alan Kürt savaşçılarla ile röportajlar ve dönemin Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile kısa bir söyleşi de yer alıyor.

 

pesmerge belgesel

http://www.rudaw.net/turkish/kurdistan/291120176

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: