Aynur Doğan Amerika turnesini tamamladı

IMG_0743

Ergülen Toprak / New York

Aynur Doğan Amerika turnesini New York’ta yaptığı finale tamamladı.

Suriyeli tanınan sanatçı Kinan Azmeh ile birlikte turneye çıkan Aynur’a Doğan’a Kürt sanatçı Cemil Kocgiri ve Azerbaycanlı piyanist Salman Gambarov da eşlik etti.

World Music Institute tarafından organize edilen konserler dizisi ABD’nin bir çok eyaletinin yanı sıra Kanada’da gerçekleştirildi.

ABD’de Iowa, Wisconsin, Minnesota, New Mexico, California ve Indiana’da iki ayrı yerde olmak üzere altı konser veren ekip, Kanada’nın Toronto şehrinde de sahne aldı.

14 Eylül’de Iowa’da Cedar Rapids’te başlayan turne 30 Eylül’de New York’ta New School’daki John L. Tishman Auditorium’da sona erdi.

New York’taki konsere ilgi oldukça büyüktü. 500 kişilik salonun biletleri günler öncesinden internette tükenirken, konser günü binanın önünde de yüzlerce kişi sıraya girdi. Şanslı olanlar son anda gelemeyenlerin yerine salona girebildi, onlarca kişi de konseri izleyemeden ayrılmak zorunda kaldı.

Yaklaşık iki saat sahnede kalan Aynur Doğan “Keça Kurda” gibi sevilen şarkılarını seslendirdi Aynur Doğan, konserin sonunda dinleyicilerin yoğun talebi üzerine tekrar sahneye çıkarak üç şarkı daha söyledi.

Amerika’da yaşayan Kürtler, Türkler ve Araplar’ın yoğun ilgi gösterdiği konsere Amerikalı yüzlerce müzikseverler, etnik müzik meraklıları ve Kinan Azmeh’in hayranları da büyük ilgi gösterdi.

Konserin sonunda Doğan’ın hayranları kendisiyle fotoğraf çektirmek için uzun sure salonun önünden ayrılmadı.

Öte yandan Aynur Doğan ve Kinan Azmeh’ın New York’taki konseri filmi Hollandalı bir yönetmen tarafından belgesel projesi kapsamında filme alındı. Geçtiğimiz aylarda başlayan ve Dersim’de gerçekleştirilen çekimler 2019’da sona erecek. Filmin 2020’de sinemalarda gösterilmesi planlanıyor.

Aynur Doğan 2017’de de Boston’da bir konser vermişti. Doğan’a dünyanın en prestijli okullarından Berklee Müzik Okulu tarafından “Akdeniz Müziğinin Divası” ödülü verilmişti.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s