Advertisements
//
You're reading...
Events, headlines, Kurdish, kurds, New York, People, Photo Gallery, Photos, Politics, Uncategorized

Sansürlenen Kürt filmine Amerika’da büyük ilgi!

 

DSC_0041Ergülen Toprak / New York

Türkiye’de sansürlenen ve birçok yerde gösterimi engellenen “Zer” filmi New York’ta özel bir gala ile sinemaseverle buluştu, tam not aldı.

Ödüllü Kürt yönetmen Kazım Öz’ün son filmi “Zer” New York’un prestiji sinema salonlarından SVA Tiyatrosu’nun en büyük salonunda gösterildi.

Bir kısmı New York’ta çekilen film birçok uluslararası festivalde gösterildikten sonra bu kez New York’ta özel bir gala ile görücüye çıktı.

New York’ta çekilen ‘Zer’ filmine New York’ta gala

SVA’nın 500 kişilik salonunda gösterilen filmden önce düzenlenen resepsiyona Kürt-Amerikan toplumunun yanı sıra Türk sinema severler de büyük ilgi gösterdi.

Filmin sonunda film ekibi ile birlikte izleyicilerin sorularını yanıtlayan Kazım Öz, en çok filmin Türkiye’de uğradığı sansürle ilgili sorularla karşılaştı.

Kürt Sorunu’na açılım sürecinde Türkiye Kültür Bakanlığı’nın destek verdiği film, açılım süreci sona erince sansür ve yasaklarla karşılaşmıştı.

Sansür ve engeller üzerine yurt dışı gösterimlere ağırlık vermeye başlayan Kazım Öz, Fransa’daki 23. Nancy Uluslararası Film Festivali’nden ödülle dönünce, Amerika’daki gösterimle için kısa bir süre önce New York’a geldi.

Support MyReports to publish more stories!

Pittsburgh’da Uluslararası Silk Screen Film Festivali’nden sonra New York’ta özel bir gala düzenleyen Kürt yönetmen, galanın ertesi günü Washington DC’de de Kürt – Amerikan toplumuna özel bir gösterim yaptı.

Columbia Üniversitesi’nde de “He Bu Tune Bu” belgeselini gösteren Kazım Öz, gelen yoğun talepler üzerine Amerika’da New York ve diğer eyaletlerde ve Kanada’da Toronto’da özel bir gösterim takvimi hazırlamak istediklerini kaydetti.

Amerika’nın Sesi’nde gazeteci Mutlu Çiviroğlu’nun canlı yayın konuğu olan Kürt yönetmen, Amerika’daki gösterimler için kendisine çok talep geldiğini belirtirken, sinemaseverlerin organizasyon ve sponsor için kendisine ulaşması halinde özel gösterimleri gerçekleştirebileceklerini ifade etti.

New York’taki galada izleyicilerden tam not alan “Zer” filminin arka planda Dersim Katliamı işleniyor. New York’ta müzik eğitimi gören babaannesinin son nefesinde kulağına fısıldadığı bir şarkının sözlerinin peşine düşen filmin Dersimli kahramanı Jan geçmişe doğru bir yolculuğa çıkınca Dersim katliamının hala canlı duran izleriyle karşılaşır.

Dört dile çekilen ve 2016’da tamamlanan “Zer” filmi bu yıl ilk olarak Türkiye’de gösterime girdikten sonra birçok uluslararası festivalde gösterildi. Film, Rudaw’ın sponsor olduğu 5. Duhok Uluslararası Film Festivali’nde de açılış filmi olarak gösterilmişti.

http://www.rudaw.net/turkish/culture/03102017

View this post on Instagram

#zerfilm #gala by @kazim_oz_

A post shared by Ergülen Toprak (@ergulentoprak) on

Advertisements

About Ergulen Toprak

I am a reporter based in New York. I write stories for Turkish and Kurdish media. Most of my stories are features, interviews and opinions that related the Kurdish issue, Turkish politics, the Middle East, and international relations. After studying Journalism at The City University of New York, I am doing my master's in International Relations at CUNY. My articles are published in Turkish, Kurdish and English. https://myreportsny.wordpress.com/ Gazeteciliğe 2000 yılında başladım. Ankara ve İstanbul'da uzun yıllar çalıştım, Diyarbakır, Erbil'de de zaman zaman bulundum. Avrupa'da da çok sayıda konferans ve gezilere katıldım. 2011 yılından beridir New York'tayım. Daha çok siyaset ağırlıklı yazıyorum. Haberlerim üç dilde, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak yayinlaniyor. Bazı haberlerimi buradan takip edebilirsiniz. https://myreportsny.com/

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Advertisements

Archives

Blog Stats

  • 516,204 hits

Follow MyReports on WordPress.com

Ergulen Toprak

myreportsny@gmail.com

Follow me on Twitter

Advertisements
%d bloggers like this: