Zer filmine New York’ta büyük ilgi!

DSC_0041Ergülen Toprak / New York

“Zer” filmi New York’ta özel bir gala ile sinemaseverle buluştu, tam not aldı.

Ödüllü Kürt yönetmen Kazım Öz’ün son filmi “Zer” New York’un prestiji sinema salonlarından SVA Tiyatrosu’nun en büyük salonunda gösterildi.

Bir kısmı New York’ta çekilen film birçok uluslararası festivalde gösterildikten sonra bu kez New York’ta özel bir gala ile görücüye çıktı.

New York’ta çekilen ‘Zer’ filmine New York’ta gala

SVA’nın 500 kişilik salonunda gösterilen filmden önce düzenlenen resepsiyona Kürt-Amerikan toplumunun yanı sıra Türk sinema severler de büyük ilgi gösterdi.

Filmin sonunda film ekibi ile birlikte izleyicilerin sorularını yanıtlayan Kazım Öz, en çok filmin Türkiye’de uğradığı sansürle ilgili sorularla karşılaştı.

Kürt Sorunu’na açılım sürecinde Türkiye Kültür Bakanlığı’nın destek verdiği film, açılım süreci sona erince sansür ve yasaklarla karşılaşmıştı.

Sansür ve engeller üzerine yurt dışı gösterimlere ağırlık vermeye başlayan Kazım Öz, Fransa’daki 23. Nancy Uluslararası Film Festivali’nden ödülle dönünce, Amerika’daki gösterimle için kısa bir süre önce New York’a geldi.

Support MyReports to publish more stories!

Pittsburgh’da Uluslararası Silk Screen Film Festivali’nden sonra New York’ta özel bir gala düzenleyen Kürt yönetmen, galanın ertesi günü Washington DC’de de Kürt – Amerikan toplumuna özel bir gösterim yaptı.

Columbia Üniversitesi’nde de “He Bu Tune Bu” belgeselini gösteren Kazım Öz, gelen yoğun talepler üzerine Amerika’da New York ve diğer eyaletlerde ve Kanada’da Toronto’da özel bir gösterim takvimi hazırlamak istediklerini kaydetti.

Amerika’nın Sesi’nde gazeteci Mutlu Çiviroğlu’nun canlı yayın konuğu olan Kürt yönetmen, Amerika’daki gösterimler için kendisine çok talep geldiğini belirtirken, sinemaseverlerin organizasyon ve sponsor için kendisine ulaşması halinde özel gösterimleri gerçekleştirebileceklerini ifade etti.

New York’taki galada izleyicilerden tam not alan “Zer” filminin arka planda Dersim Katliamı işleniyor. New York’ta müzik eğitimi gören babaannesinin son nefesinde kulağına fısıldadığı bir şarkının sözlerinin peşine düşen filmin Dersimli kahramanı Jan geçmişe doğru bir yolculuğa çıkınca Dersim katliamının hala canlı duran izleriyle karşılaşır.

Dört dile çekilen ve 2016’da tamamlanan “Zer” filmi bu yıl ilk olarak Türkiye’de gösterime girdikten sonra birçok uluslararası festivalde gösterildi. Film, Rudaw’ın sponsor olduğu 5. Duhok Uluslararası Film Festivali’nde de açılış filmi olarak gösterilmişti.

http://www.rudaw.net/turkish/culture/03102017

https://www.instagram.com/p/BZsnS6mDCMw/?taken-by=ergulentoprak

https://www.instagram.com/p/BZvNNLYjcuL/?taken-by=ergulentoprak

https://www.instagram.com/p/BZvRztKjOHk/?taken-by=ergulentoprak

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s